Tento text píši den po dubnovém jednání prostějovského zastupitelstva. Jeho záznam najdete na www.prostejov.eu.
Některá témata zastupitelstva nebyla konfliktní, jiná jsme si ujasnili v diskusi. Osobně mi přijde podivné, aby město platilo z rozpočtu 1,4 milionu na vybavení soukromého wellness v areálu TK Prostějov, Za Kosteleckou ul. (instalace nového bazénového systému a filtrace, Kneippova chodníku, infrasauny, opravu finské sauny, instalaci ledovače pro regeneraci a pořízení diagnostické sonografie). Pro srovnání: na celoroční činnost v sociální oblasti (Lipka Tetín, MC Cipísek) bylo schváleno 835 tisíc.
Při schvalování poskytnutí dotace 1,9 milionu na studii a projekt nové, 250 m dlouhé zastřešené dráhy prostějovského velodromu jsem požadoval prezentaci záměru. Ukázalo se, že vedení města vizualizaci mělo, ale zastupitelům ji neposlalo a prezentovalo ji přímo na jednání až po mém dotazu. Přitom současný velodrom je v majetku města a předpokládám, že stavba nového bude opět z velké části hrazena z městských peněz.
Dotazoval jsem se i na materiál rady, který uvádí, že na základě rozhodnutí primátora bude za 290 tisíc vybaven byt v domě na nám. T.G. Masaryka 121/11 (nad bývalou Dési) nábytkem a doplňkovým materiálem (závěsy, záclony, koberce, televize atd.). Primátor mi sdělil, že byt se opravuje v režii města a má být určen pro návštěvy z partnerských měst nebo jiné významné návštěvy z jakékoli oblasti veřejného života, tak abychom mohli těmto lidem nabídnout reprezentativní prostory k tomu, aby zde mohli trávit nějaký čas, případně přespali před dalším jednáním. Jen doufám, že se po debaklu s restaurací, kterou provozovalo město v Národním domě, nepustíme ještě do hotelnictví.
„Nevím, prostě nevím,“ odpověděla náměstkyně Sokolová na dotaz Jany Jílkové ohledně termínu slibovaného přesunu unikátní expozice harmonií pana Muchy a Tomanka do domu na náměstí TGM 19. Momentálně se prý čeká na požárně-bezpečnostní řešení stavby a město nemá dosud vyjádření, které předloží hasičům, aby mohlo dojít ke změně bytu na nebytový prostor, protože s tím souvisí počet osob v jednotlivých místnostech. Jsem překvapen, neboť převod bytu na nebytový prostor jsem navrhoval jako člen bytové komise již v roce 2020! Očekával jsem, že letošní turistickou sezónu již bude expozice v novém. Zvláště, když tuto záležitost řeší paní náměstkyně Sokolová, která má pod sebou správu městského majetku. Do minulého roku byla současně i uvolněnou členkou krajského zastupitelstva s agendou cestovního ruchu. Sezení na dvou židlích za dva platy jsme tehdy kritizovali, ale prý se to dalo bez problému zvládnout.
Neprošel náš návrh, aby rada zajistila vypracování srovnávací studie o nakládání s odpady. Než se jako zastupitelé rozhodneme pro jednu variantu, chtěli bychom vědět, jaké bude mít dopady a kolik nás to bude stát.
Radě jsme doporučili, aby zřídila komisi pro střed města. Jak víte, rada města v současnosti disponuje komisemi pro městské části Vrahovice – Čechůvky, Krasice – Čechovice – Domamyslice a Žešov. Komise mohou rozdělovat částku ve výši 750 tisíc a mohou se vyjadřovat k záležitostem v daném území. Nejlidnatější část města komisi nemá. Primátor Jura odpověděl, že komisi zřídit chtěli, ale do této komise „nesehnali lidi“. My „lidi“ máme. Jak je na tom ANO, Pévéčko, SPD a ODS nevíme, ale na příštím jednání zastupitelstva navrhneme, aby komisi zřídilo zastupitelstvo.
Nemohu se na tomto místě podrobně věnovat všem bodům. Pokusím se o to na našich facebookových stránkách „Petr Ošťádal zastupitel“ nebo „Prostějov Na rovinu“.
Kontaktovat nás můžete na info@prostejovnarovinu.cz.
Mějte se krásně!
Petr Ošťádal, klub Na rovinu! (STAN, TOP09, Zelení)

Vyberte možnost Stránka