Konec pálení trávy, listí a dalšího biologického odpadu

29. 04. 2025

Až donedávna bylo možné na zahradách legálně pálit suchý rostlinný materiál (listí, tráva a další biologický odpad) za účelem jeho odstranění, a to v měsících březnu, dubnu, říjnu a listopadu. V souvislostí s novelou zákona o ochraně ovzduší, účinnou od 1. 3. 2025 taková možnost již není.
Za současné platné právní úpravy ovšem nutné při pálení suchého (nekontaminovaného) rostlinného materiálu (suché větve, dřevo, listí) dále rozlišovat účel pálení. Je-li primárním účelem likvidace tohoto materiálu, pak se dle aktuálního výkladu právní úpravy jedná o činnost zakázanou, a to bez ohledu na skutečnost, že jde o suchý rostlinný materiál. Tento materiál musí být likvidovaný v souladu se zákonem o odpadech, tedy odkládaný na místa k tomu určená, viz níže. Naproti tomu, pokud je tentýž suchý (nekontaminovaný) rostlinný materiál (zejména ten dřevní) využit primárně k rekreačnímu účelu (např. opékání potravin, táboření, pálení čarodějnic), je toto jednání v souladu s právními předpisy přípustné.

Kam tedy s biologickým (nejen suchým) odpadem?

Při likvidaci suchého rostlinného materiálu, ale i čerstvého shrabaného listí, větví nebo posečené trávy, je nutné s těmito materiály nakládat jako s biologickým odpadem a odvézt jej na kompost (nebo uložit na kompost vlastní), odložit do kontejnerů na biologický odpad či do hnědých popelnic, v případě kontaminovaného biologického materiálu pak odvést do sběrných dvorů.
Větve, zdravé listí a trávu je možno kompostovat, všechen biologický odpad se však na kompostování nehodí (např. napadené listy nebo listy ořešáku se špatně rozkládají a obsahují škodlivé látky) a na kompost proto nepatří. V takovém případě je nasnadě využít kontejnery na biologický odpad, které pro své občany Statutární město Prostějov zajišťuje a rozmisťuje na území města zejména jako součást kontejnerových stanovišť na třídění odpadu. Kontejnery na biologický odpad jsou rovněž součástí 9 polopodzemních kontejnerových stanovišť a nacházejí se rovněž na sběrných dvorech na ul. Anenská a ul. Průmyslová. Přehled a rozmístění stanovišť kontejnerů na tříděný odpad, stejně jako otevírací dobu sběrných dvorů, naleznete na webových stránkách Statutárního města Prostějova www.prostejov.eu, Mapový portál – Prostějov.
Další možností likvidace biologického odpadu je využití hnědých popelnic. V současné době Statutární město Prostějov neuvažuje o nákupu dalších takovýchto nádob nad rámec těch, které již byly v minulosti městem pořízeny a mezi občany Prostějova rozdány, nicméně každý občan má možnost pořídit si vlastní hnědou popelnici a následně požádat o její pravidelný svoz nahlášením svozové společnosti FCC Prostějov, s.r.o. – Bc. Zdeněk Rybka, tel.: 582 302 741, mobil: 737 242 157.

Sloupek primátora

František Jura

Vážení občané, naše město má nové logo. Jeho schválením vyvrcholila dlouhá cesta, na kterou jsme vydali s odborníky na grafický design a marketing. Naše nová značka navazuje na hanácké tradice a kombinuje je s moderním grafickým pojetím. Jsem přesvědčen, že nové logo nám umožní lépe komunikovat jak s našimi občany, tak s potenciálními návštěvníky našeho města. Logo i jeho možné použití najdete na dalších stránkách Prostějovských radničních listů. Za sebe jen dodám, že z něj mám velkou radost a že děkuji všem, kdo se na jeho přípravě podíleli.

Dobrý zpráv není nikdy dost. Těší mne, že jsme opět na špici v hodnocení otevřenosti českých samospráv. V konkurence více než stovky největších sídel jsme skončili mezi šesti nejlepšími. Je to důkaz, že s našimi občany a dalšími partnery jednáme maximálně otevřeně a transparentně.

A do třetice chci vyzdvihnout opětovný úspěch Prostějovských radničních listů v soutěži obecních a městských zpravodajů nazvané Radniční oko. Obsadili jsme pomyslnou bronzovou příčku a určitě se nemáme za co stydět. Až Prostějovské radniční listy převedeme do nové grafické podoby vycházející z loga, určitě budeme chtít uspět ještě lépe.

Krásné jaro!

Mgr. František Jura, MBA, LL.M.