V polovině září bojovala část České republiky se záplavami, které se nevyhnuly ani Prostějovsku. Primátor František Jura při nich řídil integrovaný systém na území obce s rozšířenou působností, a tak jsme mu na toto téma položili několik otázek. 

Pane primátore, můžete shrnout, čemu obce na Prostějovsku čelily? 

Byly to extrémní deště, které postupně zvedaly hladiny potoků a řek. Někde byl příval vody takový, že se za obcemi tvořily vodní laguny a v některých případech voda z polí stékala také do obcí. Oceňuji včasnou předpověď Českého hydrometeorologického ústavu, díky které nás tato situace nezaskočila nepřipravené. Nechal jsem předem prověřit spojení na všechny starosty v našem obvodu, byli jsme ve spojení s hasičským záchranným sborem a situaci jsme pečlivě sledovali. 

Jak na tom byl samotný Prostějov? 

V našem městě ta nejhorší situace nenastala. Stoupala hladina Romže, která hrozila především ve Vrahovicích, ale i Hloučely. Oba vodní toky naštěstí zůstaly ve svých korytech. V případě Hloučely nám pomohla vodní nádrž Plumlov, která část vody zadržela. 

A jinde na Prostějovsku? 

Jinde byla situace horší. Nejvíce velká voda zasáhla jižní část okresu, tedy Němčice nad Hanou, Vrchoslavice, Mořice a Nezamyslice. Tam zaplavila nejen sklepy řady domů, ale v Němčicích bohužel i obytné části. Navíc se v jižní části okresu vytvořilo několik lagun. A nešlo samozřejmě jen o samotnou vodu. Poryvy větru kácely stromy, které padaly na silnice i na elektrické vedení. Výsledkem byly dočasně neprůjezdné komunikace a výpadky proudu. 

Povodně si u nás naštěstí nevyžádaly žádný lidský život. Škodám na majetku ale zcela zabránit nešlo, voda je živel s velkou silou. 

Kdo se na zvládnutí situace podílel? 

Na řešení situace mají velký podíl složky integrovaného záchranného systému, na prvním místě profesionální hasiči. Ale do terénu vyrazily také stovky dobrovolných hasičů, policisté a městští strážníci. Plné ruce práce měli kolegové starostové a spousta dobrovolníků. Svoji roli také splnila povodňová komise a po vyhlášení stavu nebezpečí hejtmanem Olomouckého kraje také náš krizový štáb. Všem bych chtěl touto cestou poděkovat. Díky nim se podařilo situaci zvládnout. V době, kdy spolu děláme tento rozhovor, někteří hasiči ještě stále pomáhají na Jesenicku, kde byla situace výrazně horší než u nás, Nechci zapomenout ani na ně, mají můj velký respekt.