Rada města Prostějova v těchto týdnech diskutuje o návrhu rozpočtu na příští rok. Přestože definitivní rozhodnutí o investicích ještě nepadlo, požádali jsme primátora Františka Juru o komentář k některým velkým projektům, jejichž budování se nabízí.

V posledních měsících jste opakovaně řešili výstavbu nového plaveckého areálu. Už víte, jak bude vypadat a kdy se začne stavět?

Před několika dny jsme se seznámili s již téměř hotovou studií nového bazénu. Ten je pro nás prioritou, je to jedno z klíčových sportovišť, k němuž bychom navíc chtěli přidat další aktivity. Jsem přesvědčen, že přípravné práce začnou už příští rok na podzim a v roce 2025 proběhne samotná stavba. Nejde jen o okamžik, kdy budeme technicky připraveni. Řešíme také vhodné načasování z hlediska provozu současného akvaparku, v jehož sousedství bude nový areál stát. Začínat stavební část prací na jaře by znamenalo připravit naše občany o jednu celou sezonu venkovního koupání. Tomu se snažíme vyhnout.

Pokud jde o samotný nový projekt, bude kromě velkého bazénu zahrnovat také malý výukový bazén, bazének pro nejmenší návštěvníky a další atrakce a prostory pro děti. Ve wellness části počítáme s několika saunami včetně velké až pro 36 lidí. V areálu budou také vířivky a opravdu velkorysé prostory pro relaxaci. Návštěvníkům bude sloužit také fitness centrum a občerstvení.

Počítáte s další etapou rekonstrukce fotbalového areálu Za Místním nádražím?

Rádi bychom v ní pokračovali, je to v zájmu samotného fotbalového klubu, ale především samotných fanoušků. Díky úspěchu žádosti o dotaci z Národní sportovní agentury můžeme v těchto měsících budovat vyhřívaný trávník a osvětlení hřiště. Pokud budeme v další žádosti na druhou etapu rovněž úspěšní, budeme moci postavit také novou tribunu. Společně s ní zřídíme také druhé multifunkční hřiště a stometrovou dráhu pro žáky základní školy. A mimochodem, tento zdroj financí bychom rádi využili i na další sportovní projekty.

Od sportu se přesuňme ke kultuře. Je něco nového v případě Společenského domu?

Vkládali jsme naděje do možnosti využít dotací z Fondu národní obnovy. Bohužel jsme podporu nezískali, v našem regionu se to podařilo jenom žádosti pro Červený kostel v Olomouci. Bez výrazného spolufinancování se ovšem žádná zásadní proměna této budovy neobejde, modernizace je mimořádně finančně náročná. Protože ale chceme Společenský dům udržet v chodu, začínáme prozatím s dílčí modernizací ve své vlastní režii. V příštím roce, pravděpodobně v březnu, začneme budovat nová sociální zařízení, pódium a požární zabezpečení a pustíme se také do parket a úpravy osvětlení v sále.

Jak jste pokročili v přípravě revitalizace Jezdeckých kasáren?

Jezdecká kasárna budou příkladem spolupráce města a soukromého sektoru. Chceme z nich mít příjemné místo k bydlení i trávení volného času. Samospráva určí základní rysy celé lokality a postará se o parkové úpravy včetně mobiliáře. Naším cílem je příjemné místo, kde bude možné relaxovat v dostatku zeleně. Úkolem soukromého sektoru bude vybudovat samotné bydlení. Pozemky bychom našim budoucím partnerům nabídli už v příštím roce. Je to jedinečná lokalita v blízkosti centra města a my k ní s tímto vědomím přistupujeme.

-red-