Dnešní dotazy začnu tam, kde jsem skončil minule, na Hloučeli. Píšete mi, proč se tam kácí. Podle mých informací se jedná o několik vzrostlých stromů v blízkosti koryta a tím i cesty podél vody, kde se prochází návštěvníci biokoridoru. Je to tedy z bezpečnostních důvodů. Stále jich tam dost zůstává, chodím tam několikrát týdně. Osobně jsem i pro prořezání náletových dřevin, tedy keřů, kterých je tam skutečně hodně. Některé části jsou již hezké, někde to bohužel stále připomíná neprostupnou džungli.

Pavel Dopita

Další váš dotaz je na petici k novému bazénu, kde se požaduje referendum k 50 metrové délce. Tam mám obavu, aby to nebylo Pyrrhovo vítezství. Nevěřím, že se najde 18 zastupitelů, kteří se podepíší pod úvěr města ve výši až 600 milionů korun. Pokud by referendum prošlo kladně, zablokovala by se do budoucna jiná výstavba. Dnes je rozpočet u deseti dráhové pětadvacítky s vodním světem na hraně. Počítá se asi s 300 miliony vlastních prostředků a 300 miliony na úvěr. Pokud by se budova měla o jednu třetinu zvětšit, celková cena již půjde k jedné miliardě, a to je pro město o velikosti Prostějova moc. Ani v Praze si již nedovolí stavět padesátku a nyní budují novou pětadvacítku. Co mi přijde zvláštní, ta masivní podpora velkého bazénu, když dnes v Prostějově nechodí plavat v hodinách pro veřejnost ani 200 lidí poté, když jim zbylo na celý týden odpoledne jen 6 hodin. Zbytek si převzal pro sebe právě plavecký oddíl. Další výdaje, se kterými se musí počítat, bude samotný provoz. Dnes mají Lázně náklady asi 17 milionů ročně, kdy 10 milionů platí město přímo, další se přepošlou přes sportovní dotace, a jen hodně malá část se vybere na vstupném. Provoz nového bazénu s vodním světem bude mít podobnou strukturu při dvojnásobné výši. V každém případě budu i nadále na straně veřejnosti a vodního světa, protože trend dnešní doby je, že tyto areály navštěvují celé rodiny. Mrzí mne, že už teď je avizováno, že 12 víkendů v roce bude zavřeno, s vyloučením veřejnosti, protože budou probíhat závody. Více najdete u mne na www.paveldopita.cz .

Aktuálním tématem, na které mám dotaz, jsou startovací byty pro mladé. V podstatě městské byty obecně. Nejprve jedno číslo. Prostějov má asi 1500 bytů, které částečně plní sociální roli. Je to moc, nebo málo? Otázka by měla ale znít, kolik z nich plní roli startovacího bytu? Vzhledem k tomu, že jsou většinou užívány dlouhodobě, tak žádný. Ročně se uvolní jen asi 20 bytů, a to není moc. Nová klasická výstavba je sporná, protože cena takového bytu rozpočítaná do nájmu je pro mladé většinou vysoká. Zaujala mne možnost kontejnerových, nebo říkejme spíše modulárních domů. Základní, plně vybavená bytová jednotka, vyjde do půl milionu, a to už je zajímavá cena. K tomuto tématu mne přivedl Radovan Kouřil, kolega zastupitel za SPD. Tématu se budeme nadále věnovat.

Tento týden došly dotazy na nově uvažovanou tržnici u Zlaté brány. Osobně neřeším zeleň, protože na ty lavičky u Wolkera se normální člověk nedostane a do těch keřů bych raději ani nevstupoval. Pokud mám ale posoudit funkčnost, je návrh mimo realitu. Již v minulém období jsem v Radničních listech uvedl, že nejpraktičtějším řešením je zastřešená řada stolů, kde z jedné strany najedou trhovci s auty a z druhé strany chodí nakupující. Pokud by byla dvouřadá s průchodem uprostřed, bylo by to ideální. Náčrtek najdete na webu.

Ještě k odpadům, tedy k informaci o projektu plazmatického zplynování komunálního odpadu v průmyslové zóně. Jak jsem již psal minule, bude zpracování komunálního odpadu od roku 2030 hodně zajímavý obchodní záměr. Je tedy logické, že podobných soukromých projektů vznikne víc. Více na webu.

Závěrem krátká informace k Participativnímu rozpočtu. Do hlasování vás občanů, které bude zahájeno 1. dubna, postoupilo 20 projektů, mezi nimi i altán s ohništěm do Biocentra U soutoku ve Vrahovicích. Tímto vám dopředu děkuji za vaše hlasy, protože si stále myslím, že občané mají zájem se neformálně setkávat, a proč ne třeba u špekáčku.

Pavel Dopita
předseda SPD v Prostějově
www.paveldopita.cz