(Prostějov 11. 6. 2025)

Pod mým článkem „Malá dubnová zamyšlení“, který jsem psal do dubnového čísle PRL (článek byl z neznámých důvodů otištěný až v květnovém čísle) se opět objevily „vysvětlující“ reakce náměstka pro školství a sport pana Bc. Miloše Sklenky (dále jen „pan Sklenka“). To už je totiž takový zvyk PRL, zveřejňovat k článkům některých opozičních zastupitelů komentáře členů vedení města. Občan totiž musí být „poučen“ aby věděl, co si má myslet, jak má „správně“ chápat stanoviska opozičních politiků. Co kdyby si, nedej bože, udělal svůj vlastní názor a nakonec ještě s opozičními zastupiteli souhlasil! Tentokrát se mimo „mentorování“ o tom, jak se má správně psát a oslovovat „první muž města“ pan primátor/senátor/člen kontrolní komise NSA pan Mgr. František Jura, MBA, LL.M. vyjadřuje opět ke kauze krytý bazén a k tématu zastupiteské demokracie. Jeho první „poučku“ nehodlám komentovat, k tématu nejvhodnější velikosti bazénu jsem se vyjadřoval několikrát a určitě ještě vyjadřovat budu. Dnes bych se chtěl zamyslet nad Sklenkovým pojetím zastupitelské demokracie.

Tvrzení páně Sklenky, že „zkouší (Matyášek) obejít zastupitelskou demokracii a rozhodovat referendy…“ a dále „…nutit referendem MĚSTO, aby podpořilo jeden sport na úkor ostatních…“ mne skutečně rozesmálo. Nabízí se otázka, co myslí pan Sklenka termínem „město“, co myslí spojením „obejít zastupitelskou demokracii“. Pan Sklenka se pasuje do pozice pádišáha? Jsou snad prostějovští občané nesvéprávní lidé? Důležitá rozhodnutí už konečně musí být pod kontrolou veřejnosti. Svolávají snad radní v čele s primátorem k důležitým rozhodnutím setkání s veřejností, aby si vyslechli názory lidí? Co si lidé myslí o plánovaných předimenzovaných spalovnách odpadu, zda souhlasí s prodejem městských pozemků soukromým developerům např. na parkovací domy uprostřed obytné zástavby, jakou mají představu o velikosti plaveckého bazénu, nebo zda souhlasí se zastavěním okolí Hloučely atd.? Nesvolali nic, proč asi? Proč se v Prostějově rojí petice jako houby po dešti?

V případě nového krytého bazénu jsou zásadní informace zatajovány nebo hrubě zkreslovány. Dlouhodobě probíhá veřejná masáž „antipadesátka“. Lidé jsou strašení, že když občané v referendu rozhodnou pro bazén 50m, tak se nebude stavět nic. To je transparentní správa města? Občané nemají podle pana Sklenky právo vyjádřit se k největší investici města? K referendu se přihlásilo 3500 lidí. Jediný z nich se jmenuje Matyášek. Město jsou ale všichni občané Prostějova, město není osazenstvo kanceláří na radnici. Občané mají právo se rozhodnout v referendu, pokud vidí, že v kancelářích se rozhoduje divně a za zavřenými dveřmi. V rámci zastupitelské demokracie, kterou v článku tak zdůrazňuje pan Sklenka, zprostředkováváme názory občanů na zastupitelstvech jako volení zástupci hnutí Na rovinu! (ve volbách jsme dostali 67 tis. hlasů a tyto lidi zastupujeme). Nastavujeme zrcadlo „vedení města, které se (podle pana Sklenky) chová jako řádný hospodář“. Pohled to není pěkný, proto komentáře pod našimi články v PRL, proto jejich zpožděné zveřejňování. Často mluvím s lidmi, kteří už mají plné zuby překvapení, která jim radnice servíruje. Všechna mají společný jmenovatel: lidi se nestačí divit.

Zde je vizitka zastupitelské demokracie v pojetí „řádného hospodáře“.

Akvapark, kde si Franta nezaplave (2006), Manthellan, který se naštěstí po 10 letech zápasů a bojů podařilo zastavit, nikoli zásluhou radnice (2008 – 2017), předražené Sportovní centrum u zimáku, kde si Franta nezačutá (2017), zbouraná Jezdecká kasárna čekající roky na výstavbu vhodných bytů pro mladé rodiny (2016), prý komunitní byty v Sušilce (2017), koupaliště ve Vrahovicích, kde si odřete kolena, postřiky karcinogenní látkou ve školách bez vědomí rodičů a podvodné atesty, které nikdo neřešil (2021), fotbalový stadion uprostřed sídliště na E. Valenty, kde lidem svítí reflektory do obýváků a odkud vyhnali mladé fotbalisty (2024), záměr usadit tržnici vedle Zlaté brány, místo tamního parčíku (2025) … a tak bych mohl pokračovat. Poslední majstštyk řádného hospodáře: ztráta 9 milionů z restaurace Národního domu (2025), jde bez diskuse za vedením města a je výmluvným dokladem činnosti řádných hospodářů na radnici. Akce vesměs předražené, nenaplňující očekávání a potřeby občanů. Často jim dokonce znepříjemňují život.

Zatajení a zkreslování informací, výhrůžky a štvaní lidí proti sobě a pokoutné kampaně za veřejné peníze do arzenálu transparentní veřejné správy nepatří. Pohrdání lidmi, kteří se ke konání referenda přihlásili už vůbec ne. Lidé mají právo se v referendu vyjádřit a opravit zdejší radniční pojetí zastupitelské demokracie á la „Nerušit, vládneme“.

Na rozdíl od temných signálů současných vládců radnice budu rozhodnutí referenda respektovat, protože to bude rozhodnutí lidí pro ně samé a pro jejich děti a děti jejich dětí, kteří tu budou žít další desítky let. Podpisy sbíráme dál, protože řadu z nich magistrát shodil ze stolu. Pojetí zastupitelské demokracie, které v minulých PRL prezentuje pan Sklenka není zastupitelskou demokracií, ale zastupitelskou totalitou.

Aleš Matyášek, zastupitel, klub Na rovinu! (STAN, TOP 09, Zelení)