Aleš Matyášek
Na rovinu! (STAN, TOP09, Zelení)
Redakci předáno 10. dubna 2024
O vyjádření ke stavbě bazénu požádala redakční rada náměstka Miloše Sklenku
Plně rozumím kolegovi Matyáškovi. Musím ocenit i ten boj se kterým jde plnou váhou do problematiky městského bazénu. Bylo by to velká příležitost pro soutěžní plavání nadregionálního charakteru. Ovšem jsou zde i některá ALE, která musíme vzít v potaz. Pominu invektivy v podobě utajování a podobně. O první studii byla velká diskuze, a tak se město rozhodlo nechat zpracovat aktualizaci této studie v návaznosti na pohyb cen. Velmi se mi nelíbí vytrhování informace z kontextu studie. (popravdě, když jsme ji zatajili tak nevím, kde kolega zjistil informace). Citace z jeho článku: Obě studie však uvažují výstavbu komplexního zařízení s wellness a saunovým světem. Za této podmínky mohou všechny uvažované varianty dosáhnout zisku. V1 – 8 milionů, V4 – 1,5 milionu (viz Studie23 str. 120. A my chceme V1 tj. větší zisk tj. 25m/8 drah. Další citace z článku: „Z určených variant nabízí nejširší spektrum využití bazénu pro plavání, ale i pro další vodní sporty, díky jeho rozměrům a hloubkám varianta 4. Bazén o rozměrech 50 x 25 m, ideálně s možností dělení na více plaveckých drah. Toto řešení poskytuje sportovně nejlepší variantu“ Samozřejmě, že je to sportovně nejlepší varianta, ale za jakou cenu?
Co je i ve studii: obnova stávajících lázní – 150 až 200 mil.(str. 100) – to ale asi nechce nikdo. Malá poznámka – každým rokem je provoz lázní dotován z města 10 miliony Kč. SWOT analýza na str. 67 říká: nejvíce výhod pro plavání a vodní sporty všeho druhu nabízí větší bazén 50x25m, který je však investičně a provozně nejnáročnější. Studie na str. 100 říká: výstavba 25m/8 drah bude stát 649 milionů a 50m/10drah bude stát 874 milionů. U variant plaveckého bazénu dle zadání s délkou 25 m či 50 m bude projekt vždy ve ztrátě. A to ve výši 20-27,5 milionů. Při poklesu cen energií 14-18 milionů. Pokud do toho ovšem zapojíme relaxační saunový svět podle str. 120 tak dokonce městem schvalovaný projekt 25m/8 drah má o 6,7 milionů roční zisk než kolegou požadovaná 50 m/10 drah. Otázkou je, zda je to pravda. Studie rovněž počítá se stejným vstupným na osobu na bazén, ať je to 25 nebo 50 m. Další otázka je, když to budeme pronajímat plavcům jako celek na hodinu, zda budou plavci schopni platit provozní náklady.Asi zde bude muset zafungovat dotační příspěvek z města pro oddíl. S tímto studie vůbec nepočítá.
Závěrem. Je pravda, že veřejný zájem a potřeba může převažovat nad ekonomikou. Právě proto jsme se soustředili na hloubku bazénu, aby 2 m stačily např. i pro vodní pólo a akvabely a mohly se pořádat i regulérní plavecké závody. Menší hloubku bude mít samostatný výukový bazén. Bude i výplavový venkovní bazén. Moderní relaxační a saunový svět. A dá-li pánbůh, tak i překvapení pro potápěče.