Už třetím rokem budeme pokračovat v pozvolné stabilizaci porostů okolo říčky Hloučely. Cílem pěstebních zásahů, které zde budou opět probíhat, je zlepšení věkové i druhové struktury porostů, což by mělo zajistit vyšší odolnost této zelené tepny na severním okraji našeho města. Mladé stromky lesopark potřebuje jednoduše proto, že staré pomalu dožívají. Více druhů dřevin je zase nutných například kvůli chorobám. Tak jako v minulosti likvidovala jilmy houbová grafióza, dnes útočí na jasany Chalara. Takové hrozby se objevovaly a objevují, a pokud chceme, aby Hloučela byla stále zelená a funkční, musíme jí zajistit dostatečnou druhovou bohatost původních dřevin.
Motorové pily, které se v letošním roce zakousnou do asi dvacítky vzrostlých stromů a několika desítek menších, udělají místo pro nové oplocenky. Kácet se budou převážně akáty se zhoršenou kondicí. To je v souladu s dlouhodobou koncepcí postupného tlumení trnovníku akátu v biokoridoru, neboť přítomnost této nepůvodní dřeviny v prvku územního systému ekologické stability není příliš žádoucí. Ve vymezených plochách proběhne prořezávka zmlazení, likvidace expanzivního bezu a příprava ploch pro novou výsadbu. Vznikne několik nových oplocenek, v nichž porostou mladé duby, habry, jilmy, lípy nebo břízy. Při obnově porostů nezapomínáme ani na ozvláštnění keřového patra, které je v lesoparku jinak poměrně chudé. Vysazovat se tedy budou střemchy, kaliny, lísky nebo svídy. Stromky sázíme ve velikosti odrostků, tedy ve výšce kolem 1 metru. Jsou to sazenice dost velké na to, aby rychle zastínily prostor okolo sebe, a zároveň dost mladé na to, aby se na stanovišti dobře adaptovaly a zakořenily. Záměrně sázíme stromky poměrně nahusto, protože to sazenicím prospívá. Po několika letech pak proběhne pěstební prořezávka, při níž vybereme ty nejperspektivnější jedince.
Porosty okolo Hloučely vysázeli lidé před více než sto lety. Staly se centrem krátkodobé rekreace Prostějovanů a každý z nás má od Hloučely nějaký zážitek. Lesopark potřebuje lidskou péči i nadále. Aby jeden strom nezahlušil ostatní, aby v něm rostly stromy různého stáří, aby v něm byly dřeviny bezpečné, aby poskytoval domov volně žijícím živočichům. Abychom se mohli i za desítky let procházet zelení a poslouchat šum říčky a zpěv ptáků v korunách stromů. Pro Hloučelu máme zpracovaný dlouhodobý plán a na jeho uplatňování se nezapomíná.
Pokud vás zajímá, co a kde přesně se bude letos v lesoparku dělat, zvu vás na komentovanou procházku. Sejdeme se v sobotu 22. února v 10:00 u mostku k občerstvení U Maříků. Společně obejdeme okruh lesoparkem k Tiché a zpět o délce asi 3 km. Navštívíme starší oplocenky z minulých let a podíváme se i na místa, kde se bude pracovat letos. V případě deště, vichřice či extrémní sněhové nadílky se vycházka neuskuteční.
Mgr. Libor Marčan