Prostějov plánuje velké změny ve sportovním areálu RG a ZŠ Otto Wichterleho, což vyvolalo pochybnosti mezi místními obyvateli, kteří založili petici. Hlavní obavy zahrnují hluk kvůli odrazu zvuku od betonových staveb, světelný smog z osvětlení fotbalového hřiště, zvýšenou dopravní zátěž, vznik „tepelného ostrova“ z umělého povrchu místo přírodního trávníku a nejasnosti ohledně provozu areálu.
Nedokážu na tyto podněty odborně reagovat a nebudu zde vystupovat jako expert rekonstrukcí sportovního zázemí. Věřím ale, že část “obav” by zvládli odborní pracovníci města „odbavit“ ve společné diskusi s obyvateli bydlícími v těsném sousedství hřiště. Minimálně by se o to měli pokusit. Zastávám názor, že velké veřejné projekty se musí konzultovat se všemi, kterých se nejvíc dotýkají. Je potřeba zdůraznit, že zájem na rekonstrukci je společný, chtějí jej všechny strany – místní občané, vedení města i sportovci. Proto jsem na zasedání zastupitelstva navrhl, aby město co nejdříve uspořádalo setkání s občany, kde by každý mohl vyjádřit své názory a připomínky k chystanému záměru. Setkání by městu pomohlo lépe porozumět obavám občanů. Na základě podnětů a připomínek by pak mohlo záměr upravit tak, aby projekt vyhovoval všem. Zastupitelé města však po dlouhé diskusi schválili setkání až nad finální projektovou dokumentací. Zde bude možné upravit již jen drobnosti, a nikoliv zásadní parametry, kterých se občané nejvíce obávají. Představitelé vedení města tak zbytečně a politicky zcela neodpovědně kolem sebe staví hradbu s nápisem „o vás bez vás“.
Diskusi v rámci jednání zastupitelstva bohužel mnohdy ovlivňuje jedno zcela mylné přesvědčení některých členů vedení města, že zastupitelská demokracie je postup, kdy skrze volby získali na určenou dobu neomezenou moc a oprávnění rozhodovat o občanech města bez jejich zapojení. Skutečný princip zastupitelské demokracie je však jiný. Zvolený zastupitel je prostředníkem mezi samosprávou a občany města. Při svém rozhodování se opírá o aktivní komunikaci s občany a experty. Jen tak může radní či zastupitel garantovat to, že jím odsouhlasená rozhodnutí jsou ve veřejném zájmu, jsou legitimní a mají potřebnou kvalitu. Pokud by vedení města opravdu respektovalo takovýto přístup, pak se vyhneme všem petičním akcím, kterých za poslední roky nebylo málo – zástavba Hloučely, stavba 50metrového bazénu, třídící linka na odpad, chemické nanopostřiky, stavba garážového domu na ulici Tylova atd.
Každý problém má svou příčinu. V závěru se tak hodí ještě jedno PŘIPOMENUTÍ. Celá tato „patálie“ s proměnou sportovního hřiště při RG a ZŠ Otto Wichterleho je následkem rekonstrukce hracích ploch při 1. SK Prostějov (u ZŠ Valenty). Ze dvou fotbalových hřišť je po rekonstrukci jen jedno. Místo toho je rozšířena tribuna a na ploše bude ležet vyhřívaný trávník nejvyšší kvality. Nikdo z členů vedení města, kteří jsou napojeni na 1. SK Prostějov, neřešil včas fakt, že tak přichází o zázemí jiný menší, ale tradiční prostějovský fotbalový oddíl, který má nejen mužské, ale i mládežnické oddíly. Nepromyšlené rozhodnutí vedení města, které nás bude stát o 40 mil Kč více, dopadá nejen na občany, městskou „kasu“, ale bohužel i amatérské sportovní kluby, v jejichž čele stojí lidé, kteří se podpoře sportu věnují dobrovolně v rámci svého volného času.
Zapojení občanů do rozhodovacích procesů města je klíčové pro jeho rozvoj. Není to nijak jednoduché, ale o to více je to nezbytné. Snad se to někdy změní…

Jan Mochťák, pirátský zastupitel Prostějova