Prostějov, stejně jako mnoho jiných měst v České republice, čelí výzvám v oblasti bydlení. Rostoucí ceny nemovitostí, nedostatek dostupných bytů a stárnoucí bytový fond vytvářejí tlak na obyvatele i na samotné město. Řešením této situace je vytvoření promyšlené koncepce bytové politiky, která stanoví jasnou vizi a strategii pro rozvoj bydlení v Prostějově a zároveň vytvoří podmínky pro úzkou spolupráci se soukromými investory. Proto jsem vyzval vedení města již v listopadu 2024, aby se touto problematikou urychleně zabývalo a zahájilo práce na komplexní koncepci bytové politiky.
Koncepce bytové politiky by měla definovat priority a cíle města v oblasti bydlení. Měla by identifikovat potřeby různých skupin obyvatel, jako jsou mladé rodiny, senioři, osoby se zdravotním postižením či nízkopříjmové skupiny. Na základě analýzy současného stavu bytového fondu (vysoké ceny nájemného, nedostatek bezbariérového bydlení atd.), demografického vývoje (stárnutí populace, snižování počtu mladých rodin atd.) a dalších aspektů (nízké průměrné mzdy, vysoký podíl domácností pobírající dávky na bydlení atd.) by měla navrhnout konkrétní opatření pro zajištění dostatečného množství kvalitních a dostupných bytů.
Abychom v Prostějově zajistili dostatek bytů pro všechny, musíme se postarat o to, aby jich město mělo dostatek ve svém vlastním fondu. To znamená nejen stavět nové byty a opravovat ty staré, ale i třeba kupovat ty, které už existují. Díky tomu budeme mít byty k dispozici v různých částech města a pro různé lidi. Samozřejmě nemůžeme spoléhat jen na to, že všechno postaví samo město. Musíme umožnit i soukromým firmám, aby se do budování bytů zapojily. V jiných městech už to funguje – město a firmy se domluví a společně postaví byty, které jsou kvalitní a zároveň za rozumnou cenu. Takhle můžeme rychleji zajistit bydlení pro ty, kteří ho nejvíc potřebují.
Nestačí jen byty postavit, musíme se o ně i dobře starat a spravedlivě je rozdělovat. Město by mělo mít jasná pravidla, aby každý věděl, jak se k bytu dostat. Při tom je potřeba myslet na to, že ne každý má stejnou životní situaci – někdo má rodinu, někdo je starý nebo nemocný, a to se musí zohlednit. Důležité je také, aby v domech a v celých čtvrtích bydleli různí lidé. Nechceme, aby někde vznikla místa, kde žijí jenom chudí lidé, jako je tomu třeba v „Parlamentu“ na Šárce. Smíšené komunity jsou pro město zdravější a bezpečnější.
Vytvoření koncepce bytové politiky je investicí do budoucnosti Prostějova. Jasná vize a strategie v oblasti bydlení, ve spolupráci se soukromým sektorem, přispějí k rozvoji města, zvýšení kvality života obyvatel a posílení sociální soudržnosti. Vyzývám proto vedení města Prostějova, aby aktivně spolupracovalo s obyvateli, odborníky a soukromými investory na tvorbě a implementaci koncepce bytové politiky. Včasné a promyšlené kroky v oblasti bytové politiky pomohou Prostějovu čelit výzvám v oblasti bydlení a zajistit, aby město bylo atraktivním místem pro život pro všechny jeho obyvatele.

Ing. Mgr. Jan Mochťák, zastupitel za Piráty