Dne 16. června jsem na jednání zastupitelstva předložil návrh na zásadní změnu způsobu, jakým se ve městě plánují a schvalují velké i menší investiční projekty, jako jsou opravy silnic, chodníků či třeba veřejného osvětlení. Cílem je zavést jasný a transparentní systém pro efektivnější a průhlednější využití městských peněz.

Doposud bylo rozhodování o městských investicích spíše nahodilé, s návrhy přicházejícími z různých směrů od úředníků, vedení města či zastupitelů. Chybí nám jednotná pravidla pro hodnocení a upřednostňování projektů, což vede k nedostatku průhlednosti pro veřejnost i zastupitele. Rozhodování tak působí spíše intuitivně než na základě dat či dlouhodobé vize rozvoje města. Současně platí, že zvýšený důraz na roční rozpočet ztěžuje dlouhodobé plánování. Často se také zapomínalo na budoucí provozní náklady, které mohou výrazně zatížit rozpočet města v dalších letech. Specifickým problémem je, že mnoho dobrých nápadů se ztratilo v „zásobníku projektů“, aniž by byla průběžně ověřována jejich potřebnost. Ilustrativním příkladem byl rozpočet pro rok 2025, kde bylo předloženo 489 investičních záměrů, ale pouze 121 jich bylo podpořeno. Zbylých 368 projektů, často klíčových pro občany Prostějova (např. opravy chodníků, revitalizace sídliště Hloučela), „skončilo pod čarou“. Redukce podpořených investic je samozřejmě spojena s omezeným rozpočtem, a proto je nezbytné nastavit jasná pravidla a důkladně je uplatňovat. Aktuálně je v celém „systému“ zkrátka trochu „guláš“. Zjednodušeně řečeno, jde o to, jak nakládáme s domácím rozpočtem. Stejně jako v každé rodině musíme pečlivě zvažovat, co si můžeme dovolit a co je v danou chvíli nejdůležitější. Nemůžeme si koupit všechno najednou. Musíme se rozhodnout, jestli letos investujeme do nové pračky, protože je to nutnost, a na ledničku budeme šetřit až na příští rok. Takovému rozhodnutí pak všichni v rodině rozumí a akceptují ho. Přesně takto musí přemýšlet i město se svými penězi – co je nejnaléhavější, co přinese největší užitek a co si můžeme dovolit teď, a co musí počkat.

Můj návrh reaguje na rostoucí nároky na městský rozpočet a má za cíl vytvořit a zavést ucelený systém pro přípravu, hodnocení a zařazování investičních akcí. To by mělo vést k větší průhlednosti, objektivnějšímu rozhodování a lepšímu využití městských peněz. Celý proces by měl mít jasná pravidla pro projednávání a schvalování, s možností zapojení veřejnosti (nejen participativní rozpočet). Systém směřuje k zajištění souladu investic s celkovými plány rozvoje města, potřebami občanů a finančními možnostmi v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Mezi hlavní kritéria by měla přitom patřit naléhavost, prospěšnost pro město, finanční stránka, připravenost a podpora veřejnosti. Na základě získaných bodů by pak byl vytvořen seznam projektů, které jsou rozděleny pro nadcházející rok, tři roky, nebo pět a více let. Projekty, které se do rozpočtu „nevlezou“, by byly přesunuty do „zásobníku“, v rámci kterého budou pravidelně procházeny a aktualizovány.

Jsem přesvědčen, že schválení tohoto návrhu je zásadní pro lepší správu městských financí. Věřím, že to vnáší řád a průhlednost do investic, což nám pomůže efektivně hospodařit s městským rozpočtem ve prospěch všech občanů. Jelikož je článek vydán po jednání zastupitelstva, doufám, že výsledek je pro Prostějov pozitivní. Na závěr přeji vám všem, abyste si užili klidné a odpočinkové prázdninové měsíce, plné slunce, radosti a nezapomenutelných zážitků s vašimi blízkými.

Ing. Mgr. Jan Mochťák
(zastupitel, Pirátská strana)