Titulek jsem si vypůjčil z šedesát let starého filmu s Miroslavem Horníčkem. Sice si nemyslím, že je u nás tradice dávat pod stromek dětem štěně, přece jenom je to velký závazek na mnoho let dopředu, ale k článku mne vedou i jiné události v Prostějově. Mít psa, totiž znamená nejenom mít radost z věrného kamaráda, ale i mít své povinnosti, a je správné si je čas od času připomenout. Jak je to tedy v Prostějově? Máme zde tři důležité Obecně závazné vyhlášky (dále OZV).
OZV č. 10/2019 o místním poplatku ze psů. Poplatek ze psů se platí ze psů starších 3 měsíců. Ohlašovací povinnost je do 15 dnů ode dne, kdy se pes stal starším tří měsíců nebo ode dne, kdy majitel nabyl psa staršího tří měsíců. Do 15 dnů se hlásí i zánik poplatkové povinnosti, pokud pejsek umře, nebo je prodán. Teď to nejdůležitější, pro držitele psa, který je přihlášený nebo má sídlo v domě s nejvýše dvěma byty, tedy platí i pro rodinné domy, je poplatek za prvního psa 500 Kč, za každého dalšího 750 Kč. Pokud má dům víc jak dva byty, například panelák, je to 1000 Kč (za dalšího 1500 Kč). Senioři nad 65 let platí pouze 200 Kč. Vyřídíte na radnici dole. Vše je možné provést i online na portálu občana https://rap.prostejov.eu/
Druhou OZV je č. 11/2019, o evidenci označených psů a jejich chovatelů. Tato vyhláška upravuje povinnost chovatelů přihlásit psy do 30 dnů do evidence a další náležitosti. Dnes se používá prakticky již jen čip (transpondér). Výhodou je, že tyto údaje má k dispozici městská policie, a pokud se pejsek ztratí, snadno se dohledá majitel a ten se tak k němu rychle vrátí. Opět na radnici dole v průchodu vlevo. Doporučuji zaevidovat čip i v nějaké mezinárodní databázi, a přestože většina je placených, například Pet2me je zdarma. Další naleznete u mne na webu www.paveldopita.cz .
Poslední důležitou OZV je č. 5/2019, kterou se mění OZV č. 8/2012 a kterou se stanoví pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezují prostory pro volné pobíhání psů na území města Prostějova. Tedy ty takzvané psí loučky. Jinde je možný pohyb psů pouze na vodítku. Košík není podmínkou, ale pokud máte psa, kde víte, že není zrovna kamarádský k jiným, je i ten na místě. Může se třeba vytrhnout, jako v posledním případě, kdy to zaplatil životem malý yorkšírek a paní skončila se zraněním v nemocnici. Mimochodem, útočící pes sice čip měl, ale nebyl evidován. Dodržování této OZV je stejně jako předchozí kontrolováno městskou policií a letos již zaznamenali 72 přestupků, které řešili podle Zákona č. 246/1992 Sb., Na ochranu zvířat proti týrání, §27/1r. V rozšířené verzi tohoto článku u mne na webu najdete umístění všech 17 psích louček, jejich stručný popis i odkaz na zákon na ochranu zvířat proti týrání.
Co mám radost, že roste počet oplocených psích louček, kde můžete nalézt i další vybavení pro základní výcvik. Naposledy jsme schválili na zastupitelstvu oplocení té v Žitné ulici. Důležitou funkcí, kterou tato místa plní, je asociace pejsků ve větší skupině a ti pak většinou nebývají agresivní ani jinde. Pro zajímavost, i když nám počet evidovaných pejsků klesá, máme jich v Prostějově 2.813 a to není málo.
Přeji vám klidné prožití Vánočních svátků a pokud máte doma toho čtyřnohého kamaráda, tak hodně radosti s ním a na Silvestra jej nechte raději doma.
Pavel Dopita
předseda SPD Prostějov
www.paveldopita.cz