Výročí měsíce

1. 03. 2025

V tomto měsíci si připomínáme sto dvacet let od úmrtí kulturní a spolkové činitelky a mecenášky města Prostějova Karly Vojáčkové.

Karolina Anna Johanna (tak byla zapsána v matrice) se narodila 20. června 1858 rodičům Janu Černému a Anně rozené Kubarthové v domě č. 160/ 3 na Vápenici, na plumlovském předměstí, v Prostějově. Nyní je na místě domu budova Střední zdravotnické školy. Léta dospívání prožila v Přerově, kde žila s rodinou u nevlastního otce advokáta Jana Knappa. V přerovském farním kostele sv. Vavřince měla také svatební obřad. 17. září 1876 se zde provdala za prostějovského lékárníka, národního činitele a pozdějšího starostu města (v letech 1892–1898) Karla Vojáčka.

Po sňatku se vrátila do Prostějova a začala se zapojovat do společenského a národního života. V roce 1883 se zúčastnila slavnosti svěcení sokolského praporu. Stala se členkou ženského pěveckého spolku Vlastimila a od roku 1885 byla jeho předsedkyní. Byla zakladatelkou a aktivní členkou Dobročinného komitétu dam.

Manželství Vojáčkových bylo bezdětné, což bylo důvodem pro rozvoj aktivit směřujících do sociální, školské a kulturní oblasti. Významně se zapojila do ženského hnutí. Byla si vědoma důležitosti vzdělávání žen, proto se podílela na založení dívčí pokračovací školy. Karla Vojáčková také podpořila vybudování sirotčince v ulici Tetín a rozšíření chudobince v Brněnské ulici.

Po předčasné smrti svého manžela Karla 25. března 1899 trpěla psychickými problémy, které vyústily v zákeřnou nemoc. Podrobila se léčení v Karlových Varech a zotavovala se ve vile na Stražisku. Její nemoc se nezlepšila ani při ozdravném pobytu v Opatiji. Na cestě domů se zastavila ve Fürthově sanatoriu ve Vídni. Zde 22. března 1905 v 9 hodin ráno ve věku 46 let zemřela. Pozůstatky byly převezeny 24. března 1905 do Prostějova a odpoledne uloženy v rodinné hrobce na městském hřbitově.

Před smrtí odkázala vilu na Stražisku, pozemek, dům s lékárnou na Hlavním náměstí č. 6 v Prostějově a finanční prostředky sirotčinci města Prostějova. Jejím přáním bylo vybudovat feriální osadu na Stražisku, ve které by chudé a opuštěné děti trávily prázdniny. Osada byla otevřena 14. srpna 1907. Další finanční prostředky dle poslední vůle věnovala Ústřední matici školské, Sokolu, spolkům Vlastimila a Orlice, Spolku českých vysloužilců, Dobrovolnému spolku českých hasičů, Podpůrnému spolku chudých studentů na české reálce a na založení stipendia pro studenty českého gymnázia. 40 tisíc korun bylo určeno na vybudování českého divadla v Prostějově. Právě budova Národního domu postavená v letech 1906–1907 je příkladem dobročinnosti manželů Vojáčkových. Karla Vojáčková zde stanovila podmínky pro čerpání financí: nový kulturní stánek bude vždy v majetku města a po celou dobu existence v něm budou mít zkušební místnosti pěvecké sbory Vlastimila a Orlice.

Tuto významnou osobnost Prostějova připomíná místo posledního odpočinku v čestné hrobce prostějovského hřbitova a památník manželů Vojáčkových před Národním domem.

Hana Bartková, kronikářka města

Sloupek primátora

František Jura

Vážení občané,

obálka našich novin avizuje příchod jara, na které se už všichni těšíme. Ještě předtím, než astronomická zima skončí, nás čeká masopust. Zvali jsme vás na ně v minulém vydání Prostějovských radničních listů. Věřím, že se nás v centru Prostějova sejde co nejvíce.

Masopust není jedinou akcí, kterou pro vás připravujeme. V dubnovém kalendáři jsou Brány památek dokořán. Během nich je možné zavítat do  tradičně navštěvovaných prostor i na běžně nepřístupná místa.

Protože se náš první Prostějovský Oktoberfest loni setkal s obrovským zájmem občanů, zorganizujeme v polovině dubna podobnou akci pod širým nebem, tentokrát více zaměřenou na gastronomii. Bude se jmenovat Prostějov na talíři a více vám o ní napíšeme v příštím vydání Prostějovských radničních listů. Můžu prozradit, že na vás čeká na vás kvalitní jídlo a pití a vystoupení zajímavých kapel.

V tomto vydání Prostějovských radničních listů se ještě dozvíte, že město podporuje úspěšné sportovce, ale myslí také na lidi, kteří potřebují pomoci. Ať už jsou to občané, kteří se dostali do složité životní situace, nebo například naši senioři vítající možnost scházet se, povídat si o svých radostech i starostech a společně se bavit.

Přeji vám krásné dny.

Mgr. František Jura, MBA, LL.M.