Přichází léto, je čas na lehké letní čtení. Nejlépe o vodě. O novém bazénu, kde preferuji rodiny s dětmi a rekreační plavce, jsem napsal již dost, proto pojďme společně ven, za sluníčkem. Plavání v přírodě, ať už v jezerech nebo řekách, nabízí řadu zdravotních i psychických výhod, které přesahují benefity plavání v bazénu. Jedním z hlavních přínosů je spojení s přírodou, které výrazně zlepšuje náladu a snižuje stres a tím pomáhá při relaxaci a regeneraci. Není tedy divu, že dávám v létě přednost přírodě před koupališti. Kde si můžeme v okolí Prostějova zaplavat?
Jako první se samozřejmě nabízí Plumlovská přehrada. Bohužel, ta má své nejlepší roky již za sebou. Pamatuji se na doby, kdy obě pláže byly plné a u jachtklubu jste marně hledali místo. Dnes najdete ve vodě jen pár plavců. Zázemí celkově dobré na obou stranách, ale ta voda se brzy zelená a ani revitalizace nepomohla.
Rychle pryč z tohoto smutného podívání tam, kde to mám opravdu rád. Tím je Annínské jezero u Tovačova. Z Prostějova je to asi 17 kilometrů na kole. Poté, co se rozšířila pláž o 100 metrů, vznikla mnohem větší plocha vyhrazená pro plavání. Když to vezmete od první bójky k poslední, což dělá skoro 700 metrů, pak to stočíte na starou pláž a vrátíte se zpět, naplavete na jeden okruh krásných 1,7 kilometru. Protože se jedná o štěrkopísek, je voda čistá až do září. Jen chybí zázemí, ale komu by to v přírodě vadilo.
Pokud přece, nabízí se dvě nádrže u Olomouce. V první řadě je to Náklo. Voda čistá, také se jedná o štěrkopískové jezero, šířka vyčleněného prostoru je podél bójek přesně jeden kilometr, jsou tu bary, občerstvení, WC, vodní atrakce. Co mi ale vadí, že k bójkám je to průměrně 70 metrů a ve vodě je víc živo. Hodně paddleboardů, lehátek, takže s plaváním je to o něco horší. Zaparkovat auto je také oříšek, ovšem to i u Tovačova.
Druhým místem, které není tak moc vzdálené, jsou Poděbrady poblíž Horky nad Moravou. Voda sice není tak čistá jako v předchozích případech, ale pokud jedete s dětmi, asi nejlepší řešení. Je zde restaurace, nové sociální zázemí, a celkově je to pro návštěvníky přívětivé. Zážitek s pobytem v přírodě umocňuje ostrov, který je dostupný po mostě. Jen počítejte s tím, že určitě nebudete sami, spíše naopak. Výhodou je poměrně velká parkoviště.
Plavání v přírodě přináší i jiné výhody. Voda v přírodních zdrojích je často chladnější než v bazénech, což může stimulovat krevní oběh a posílit imunitní systém. Chladná voda navíc může pomoci při snižování zánětů a urychlit regeneraci svalů po náročném tréninku. Navnadil jsem vás? Tak ideální je lom Výkleky, který i v létě má o pár stupňů méně. Je zde parkoviště, jednoduché občerstvení, bohužel jen hodně malá pláž. Jako bonus skály, ze kterých se dá skákat do vody. V tom případě ale dbejte na své zdraví a zbytečně neriskujte. Voda je celoročně čistá.
Kdo mne sleduje na facebooku ví, že v poslední době jsem si také párkrát zajel na Jadran u Lipníka nad Bečvou. To je na kole ale už 45 kilometrů. Bonusem je, že je zde zpravidla teplá voda již začátkem června. V občerstvení vám udělají třeba makrelu a sociální zázemí je na slušné úrovni.
Nesmím zapomenout na Jedovnici a Olšovec, i když tam je to s ohledem na čistotu vody podobné, jako na naší přehradě. Zázemí, i pro ostatní sporty, je tam ovšem bohatší než u nás. Teď mne napadá, velkou reklamu měl Kurovický lom. Je krásný, ale … je oplocený, vstupné stovka na osobu a absolutně žádné zázemí. Tudíž jen pro milovníky přírody bez dětí.
Plavání samo o sobě je vynikající formou aerobního cvičení, které posiluje srdce, zlepšuje vytrvalost a zvyšuje celkovou fyzickou kondici. Podporuje větší variabilitu pohybů a vede k lepšímu celkovému posílení svalů. Pojďte plavat.
Máte jiná oblíbená místa? Napište mi. A třeba se někde potkáme.
Pavel Dopita, předseda zastupitelského klubu SPD, pavel.dopita@atlas.cz, ww.paveldopita.cz