Tento příspěvek píši po skončení jednání zastupitelstva dne 10. září 2024. Nemá valný smysl popisovat atmosféru jednání, neboť ta je v Prostějově dlouhodobě známá. Nejlépe ji nasajete, pokud si pustíte záznam, který je k dispozici na www.prostejov.eu pod odkazem „Přenosy ze zastupitelstva“.
Dovolte mi však vypíchnout několik témat, která by vás mohla zaujmout.
V diskusi o plnění rozpočtu města jsem upozornil na pasáž od ředitelky prostějovského divadla. V závěrech k výsledkům hospodaření za 1. pololetí roku 2024 uvádí, že hlavní činnost (kultura) je v kladných číslech. To je skvělé! Píše se tu ale také, že zařazení čistě podnikatelské činnosti hostinské pod příspěvkovou organizaci je náročné administrativně, provozně i finančně. Tomu odpovídá výsledek hospodaření – ztráta 402 038 Kč. Zároveň se dozvídáme, že v dubnu bylo v pokladně zjištěno manko ve výši cca 60 tisíc Kč, způsobené číšníkem, který v restauraci pracoval od února.
Z toho mi vyplývá jasný závěr, který opakuji vedení města téměř na každém zastupitelstvu: Pronajměte provoz restaurace Národního domu soukromníkovi, který se v tomto oboru vyzná a je schopen opatřit a zaplatit stabilní a kvalifikovaný personál. Na předposledním jednání zastupitelstva jsme byli překvapivě informováni, že pronájmu brání dotace získaná na zahrádku Národního domu. Jak jsem ale zjistil, město dosud nepožádalo poskytovatele dotace o souhlas s pronájmem a změnu smlouvy. Je tedy možné, že ztráty vzniklé během tohoto experimentu s restaurací a kavárnou Národního domu již dávno převyšují výši získané dotace.
Zastupitelstvo také hlasovalo o prodloužení funkčního období dvou členů představenstva VaK Prostějov – Miloše Sklenky (ANO 2011) a Lukáše Andrýska (Pévéčko). Zástupce delegovaný na valnou hromadu VaKu – náměstek Jiří Rozehnal (ANO 2011) byl většinou zastupitelů pověřen, aby hlasoval pro navržené kandidáty. Dlouhodobě upozorňuji na to, že zastupitelstvo, jako nejvyšší orgán města, neuděluje delegovaným osobám pokyny, jak hlasovat na valné hromadě v ostatních záležitostech. Hlasování na valné hromadě tedy závisí jen na vůli delegáta, případně na domluvě užšího vedení města. Připomínám, že město Prostějov je většinovým akcionářem VaKu s přibližně 75 % akcií.
Zákon ukládá městům, aby informace v oficiálním městském tisku byly objektivní a vyvážené. V Prostějově jsou oficiálním radničním měsíčníkem Prostějovské radniční listy. Vedení města však přišlo s osobitou fintou, jak získat ještě více mediálního prostoru. Objednává si od šéfredaktora Prostějovských radničních listů Ivo Hegera jeho vlastní časopis s názvem Prostějovský senior. Za každé číslo tohoto čtvrtletníku (nyní již dvouměsíčníku) zaplatí občané města 49 tisíc korun. Objednávka 6 čísel nás tedy stojí 294 tisíc korun. Na můj dotaz, kdo předává dodavateli podklady k obsahu Prostějovského seniora, jsem dostal odpověď, že město Prostějov nepředává žádné pokyny k obsahu časopisu. Pan Heger, který se profiluje jako marketér primátora Jury, tedy zřejmě intuitivně vkládá mezi tipy na výlet a kuchařské recepty fotografie primátora a jeho náměstků. Zdá se, že právě fotografie primátora jsou velmi důležité, neboť se na 16 stránkách předvolebního výtisku 4/2024 objevily v průměru osmkrát.
Více podrobných informací najdete na FB Prostějov na rovinu a Petr Ošťádal zastupitel.
Mějte hezký podzim/zimu – podle toho, kdy můj článek otisknou.

Petr Ošťádal, zastupitelský klub Na rovinu! (STAN, TOP09, Zelení)