Žijeme v době překotných změn, které se nevyhýbají ani zdánlivě pevným pilířům společnosti, jako je rodina, práce či bydlení. Svět 20. století s jeho jasně danými pravidly a jistotami se zdá být nenávratně pryč. Dnes čelíme světu nejistoty a neustálých proměn, který zásadně ovlivňuje nejen naše každodenní životy, ale i politickou scénu a výsledky voleb. Střet tradičního světa s novou realitou se promítá do rostoucí polarizace společnosti a sílícího populismu, který těží z nejistoty a strachu lidí.

Pojďme se společně podívat na to, jak se proměňuje svět kolem nás a jak tyto změny ovlivňují naše volby. Minulé století se mohlo zdát stabilní. Rodiny žily v tradičních rolích, práce byla zajištěná a budoucnost se zdála předvídatelná. Dnes je však všechno jinak. Svět se zrychlil a stal se komplexnějším. Čelíme neustálým změnám, nejistotě a informačnímu přetížení. Často se ztrácíme v záplavě informací a dáváme přednost zjednodušeným řešením a „vysoké škole života“ před odbornými znalostmi. Jsme zahlceni možnostmi a tlakem na výběr „toho nejlepšího“, což vede k nerozhodnosti a paralýze. I jednoduché nákupy se stávají složitými, pokud nemáme jasný cíl a necháme se zlákat akčními nabídkami. V honbě za zjednodušením se uchylujeme k egoismu a zapomínáme na hodnoty jako solidarita, vzájemnost a respekt. A proměňuje se i společnost. Rodiny mají mnoho podob, máma s tátou už nemusí být automaticky muž a žena. Děti tráví čas ve školkách a školách, které se snaží držet krok s dobou, ale často nestíhají. Trh práce se proměnil k nepoznání, povolání mizí a vznikají nová, a my se musíme neustále učit a přizpůsobovat. Důležité je si uvědomit, že vývoj světa už tolik neovlivníme. Proto se musíme umět přizpůsobit změnám a využít je ve svůj prospěch. Nemá smysl stát stranou a jen pasivně přihlížet s planými hesly v domnění, že to něco změní či dokonce „zastaví“.

Svět se mění a s ním i naše názory. Dnes více než dříve vidíme střet dvou zásadních postojů – lpění na osvědčených tradicích a touhu po změně a nových přístupech. Konzervativci ctí tradice a osvědčené hodnoty minulosti, ale hrozí, že se kvůli tomu společnost zasekne v čase a nedokáže se přizpůsobit novým výzvám. Naproti tomu liberálové prosazují otevřenost, toleranci a svobodu, což se projevuje v otázkách jako je manželství pro všechny nebo rovná práva žen a můžu (odměňování atd.). Problém je v tom, že lpění na starých modelech, jako je tradiční rodina s ženou v roli pečovatelky o domácnost, brání společnosti v rozvoji. Mnoho žen se chce realizovat v práci a muži se chtějí více zapojit do výchovy dětí. Zdá se, že v době nejistoty a strachu lidé volí raději jednoduchá a zdánlivě jistá řešení, což nahrává populistům. Ti sice dovedou krátkodobě sjednotit voliče sliby a hesly o sounáležitosti, ale ve skutečnosti společnost rozdělují, problémy zjednodušují a demokracii oslabují. Své sliby staví na nereálných základech, vyvolávají strach a nenávist a šíří dezinformace. Zdá se, že tento trend vede i k úbytku liberálních voličů, kteří by spíše preferovali otevřenější a tolerantnější společnost.

V dnešní době je důležité balancovat mezi tradicemi a pokrokem a vyhýbat se polarizaci a zjednodušování, které ohrožují demokracii. Populisté sice těží z nejistoty, ale nenabízí dlouhodobá řešení. Musíme myslet kriticky, ověřovat si informace a vést dialog, abychom si zachovali svobodnou a spravedlivou společnost. V nadcházejících parlamentních volbách je důležité, aby Česko zůstalo proevropské, svobodné a demokratické. Už minimálně kvůli našim dětem…

Jan Mochťák, zastupitel, Pirátská strana