Málo co nás dokáže zaujmout tak, jako informace o ohrožení něčí bezpečnosti nebo kriminalita dotýkající se obyčejných lidí. Nevidím v tom ani tak tu snahu o hltání senzací, jak je někdy předkládáno, jako spíše ten pocit vlastní zranitelnosti, a to zdánlivé uklidnění, že to protentokrát potkalo někoho jiného. S rozvojem informačních technologií roste nejen zájem o tyto zprávy, ale současně i to reálné ohrožení ve virtuálním světě. Tu klasickou kriminalitu také nesmíme podceňovat, ale díky dlouhodobým zkušenostem se s ní již umíme nějak vypořádat. Jistě, jsou tu nové drogy, které ohrožují naše děti. Občas nějaká série krádeží, která ale nemá dlouhého trvání. Stále velmi ohroženou skupinou jsou senioři. Ovšem v oblasti internetu to je jedním slovem masakr, kdy nejsou ušetřeni ani lidé v produktivním věku, kde by se dala čekat větší zkušenost a obezřetnost.
To mne vede k myšlence, kde hledat důvěryhodné informace? Návody, jak nenaletět. Nezaspali jsme s prevencí? Jsou tyto informace dobře dohledatelné a srozumitelné? Zkusme se na to společně podívat. Nejprve, jak je to na republikové úrovni? Pokud hledáte něco, co by dokázalo zaujmout na první dobrou, asi narazíte. Ne, že by tam ty informace nebyly, ale dostat se k nim není tak snadné. Rovnou si řekněme, že na stránkách ministerstva vnitra, ani jejich projektu Prevence kriminality toho při rychlém procházení moc nenajdete. Nejlépe mi vychází stará dobrá Policie ČR a například jejich projekty Senioři v síti nebo Senior v bezpečí a další. I tak si nemyslím, že se tam bude někdo častěji vracet. Ještě se zmíním o stránkách www.kybez.cz, ale pojďme raději rychle do kraje, tam už je to zajímavější.
Teď zřejmě jedno velké překvapení. V Olomouckém kraji máme facebookovou stránku „Megafon – více než jen bezpečnost“, kterou zřídil kraj již v roce 2017. Obsahově je zajímavá a najdete tam i reakce na akutní hrozby. Sem také přispívají i preventisté obou policií z Prostějova. Co lze naopak vytknout, a to hodně, tak že povědomí o ní je velmi malé. Za těch sedm let získala tato stránka jen asi 500 sledujících v celém kraji, což je velká škoda. Součástí je i další projekt Olomouckého kraje pro rok 2023, a sice rozsáhlá osvětová kampaň s názvem „Prokoukl to! A ty?“. S tímto projektem se můžete setkat i na akcích v Prostějově. Ten si klade za cíl informovat veřejnost o aktuálních nástrahách a podvodných praktikách, s nimiž se mohou lidé setkat při komunikaci v online prostředí. Součástí kampaně bezpečnosti na internetu, jsou i celostátní kampaně Policie ČR např. na webu https://www.velkeodhaleni.cz. Tyto stránky si kladou za cíl zvýšit edukaci v oblasti kyberkriminality v rámci celé České republiky. V neposlední řadě je zde kampaň i jednotlivých bankovních ústavů, telefonních operátorů, kde můžete udělat i bezpečnostní test s přidělenou virtuální částkou např. 100 000 Kč, a dle výsledku svých odpovědí na jednotlivé bezpečnostní otázky, uvidíte na závěr, o kolik byste přišli peněz. Test lze absolvovat zde: https://www.kybertest.cz/ . V rámci reklamní kampaně jsou zde i předměty propagující bezpečnost na internetu, edice stylového oblečení.
Policie ČR a i obecní policie v rámci České republiky se věnují tomuto tématu ve spolupráci s projektem e- bezpečí a s Univerzitou Palackého v Olomouci. Edukační materiály pro školitele z řad obecních strážníků a všechny další odkazy najdete na www.paveldopita.cz.
Krátké odbočení, moc se mi líbí stránky Bezpečnější Ostrava. Takto nějak (skoro) si představuji ideální webové stránky k bezpečnosti a prevenci kriminality. Přes piktogramy se jednoduše doklikáte k tomu, co vás zajímá. Ale zpět do Olomouce. Víte, že zde existuje Nadace bezpečná Olomouc? Že by cesta i pro Prostějov? Třeba by pak bylo méně článků, jak žena z Prostějovska poslala falešnému doktorovi statisíce. Zatím jsou informace na krajském Megafonu, občas se něco objeví na stránkách statutárního města Prostějova, nebo jeho facebookovém profilu, případně obecně na sociálních sítích. Na poslední komisi pro bezpečnost a prevenci kriminality padl nápad na samostatné, snadno zapamatovatelné, stránky. Než to bude, tak vás zvu na facebookové stránky Bezpečný Prostějov (www.facebook.com/bezpecnyprostejov.cz/).
Závěrem varování. Buďte prosím obezřetní. S nástupem umělé inteligence roste počet podvodů na sítích přímo geometrickou řadou. Dokončení článku najdete již na www.paveldopita.cz.
Pavel Dopita
předseda zastupitelského klubu SPD