Husovo náměstí 67, Prostějov,
www.iris.cz, iris@iris.cz,
tel: 603 730 594, 737 898 777;
facebook: Ekocentrum Iris
plánuje na červenec 2024 tyto akce

Se skřítkem Hloučeláčkem

úterý 2. července

Hloučela slaví 110. narozeniny! Pojďte se s námi projít Naučnou stezkou biokoridorem Hloučela. Potkáme se v 9 hodin u mostu na Olomoucké ulici. Děti i dospělí budou cestou plnit hravé úkoly se skřítkem Hloučeláčkem. Rozloučíme se v parčíku poblíž nové nemocnice. Délka trasy asi 5 km, trasa je vhodná pro kočárky. Poplatek 50 Kč/dítě.

Hledačka v botanické zahradě

od 2. července

Od začátku prázdnin bude pro děti i dospělé v prostějovské botanické zahradě připrav quest = hledačka. Zájemci si projdou zahradu s vytištěným zadáním a postupně budou hledat zajímavé rostliny, dřeviny či zákoutí. Po jejich nalezení získají písmenka do tajenky.

Bělecké stezky

středa 3. července

Vycházka nejen pro seniory nás zavede do lesů nad Běleckým mlýnem. Projdeme část Běleckých stezek, cestou si prohlédneme nedávno vybudované vodní nádrže, vystoupíme k nově instalovanému kříži na vrcholu Habrky a dojdeme k soše Ohnivého anděla v blízkosti Zámečku. Ráno společný odjezd vlakem do Ptení v 8:02, návrat ze Zdětína do 13:30. Délka trasy 6-7 km. Poplatek 40 Kč.

Z Vincencova do Otaslavic

čtvrtek 4. července

Krátká vycházka pro méně zdatné seniory povede z Vincencova ke známé studánce ve Vranovském háji. Odtud budeme pokračovat do Otaslavic, kde navštívíme věž Hladomornu. Ráno společný odjezd autobusem do Vincencova v 8:35 (st. č. 8), návrat z Otaslavic v 11:30. Délka trasy asi 4 km, tempo vycházky bude pomalé. Poplatek 20 Kč.

Motýlí stezka na Hloučele

8. – 21. července

Samoobslužná hravá stezka k Roku motýlů bude vyvěšena v biokoridoru Hloučela mezi ul. Kostelecká a novým parkem. Dozvíme se mnohé o životě těchto létajících krasavců i o soužití motýlů s jinými zástupci hmyzí říše.

Toulky kolem studánek

úterý 9. července

Vycházka pro rodiny s dětmi ze Seloutek do Domamyslic. Cestou nás čekají vodní i lesní úkoly pro děti. Zastavíme se u studánek Pod Bouzovcem, U Žabky a U Rourky. Ráno vyrazíme společně autobusem do Seloutek v 9:30 (st. 12). Návrat do Domamyslic na zastávku MHD okolo 13. hodiny. Délka trasy je 5-6 km. Trasa není vhodná pro kočárky. Poplatek 50 Kč/dítě.

Údolím Bukovanky

středa 10. července

Vycházka nejen pro seniory povede lesnatým údolím podél potoka Bukovanka pod vedením Hynka Skořepy. Ráno společný odjezd autobusem do zastávky Suchdol-Labutice v 8:35 (st. č. 6), návrat vlakem ze Stražiska do 13:30. Délka trasy 7 km. Poplatek 40 Kč.

Workshop Živá zahrada

čtvrtek 11. července

Tvořivé setkání v botanické zahradě Petra Albrechta, na kterém si vysvětlíme, jak můžeme svou zahradu zpřístupnit různým druhům živočichů. Ukážeme si vhodné prvky, kterými můžeme biodiverzitu na zahradě zvýšit, a některé z nich si společně i vyrobíme (pítko, hmyzí domeček apod.). Akce se koná od 15 do 17 hod.

Vycházka s Luční vílou

úterý 16. července

Vycházka pro dospělé i rodiny s dětmi, na které se pobavíme, ale také uděláme společně něco pro přírodu. Cestou nás čeká hrabání louky a samozřejmě i zábavné aktivity ze života jejích obyvatel. Trasa povede z Kaple okolo Kosířských lomů do Čelechovic n. H. Odjezd do Kaple vlakem ze stanice Prostějov hl. n. v 8:02, návrat do 14:00 h. Délka trasy 5 km, trasa je vhodná pro kočárky. Poplatek 50 Kč/dítě.

Zámek Úsov

středa 17. července

Vycházka nejen pro seniory k zámku Úsov. Z Moravičan se vydáme přes lesní přírodní rezervaci Doubrava do Úsova. Zde bude možnost navštívit zámek s expozicí Lovecko-lesnického muzea. Ráno společný odjezd vlakem do Moravičan v 8:01 (s přestupem v Olomouci). Návrat autobusem z Úsova do Mohelnice a odtud vlakem přímo do Prostějova, příjezd v 15 nebo v 16 hod. Délka trasy 7,5 km. Poplatek 40 Kč.

Vyrábění hmyzích domečků

čtvrtek 18. července

Tvořivá dílna pro rodiny s dětmi i dospělé zájemce na zahradě Ekocentra Iris, na které se hravou formou seznámíme s různými obyvateli hmyzích domečků (samotářské včely, slunéčka, škvoři apod.). Poté se pustíme do výroby hmyzích domečků, ty budou následně vyvěšeny na Hloučele. Začátek v 16 hod.

Zahradní dopoledne s Kytičkovou vílou

úterý 23. července

V botanické zahradě P. Albrechta budou od 9 do 12 hod. připravena hravá stanoviště pro rodiny s dětmi, zaměřená na zajímavé rostliny v zahradě. Čeká nás pozorování lupou, poznávání rostlin podle obrázků, hledání rostlin podle barvy nebo podle tvaru listů, vůně léčivých bylin apod.

Rozhledna Háj u Šumperka

středa 24. července

Vycházka nejen pro seniory povede tentokrát na rozhlednu Háj u Šumperka. Z Rudy nad Moravou se vydáme k poutnímu kostelu Božího těla se zajímavou křížovou cestou. Odtud vystoupíme na vrch Háj se známou rozhlednou. Poté sejdeme do Šumperka. Ráno společný odjezd do Rudy nad Moravou vlakem v 8:37. Návrat ze Šumperka mezi 15. a 16. hod. Délka trasy asi 9 km. Poplatek 40 Kč.

Studánka U Františka

čtvrtek 25. července

Krátká vycházka pro méně zdatné seniory povede lesními cestami z Pohodlí ke studánce U Františka. Poté se vydáme do Ptenského Dvorku. Ráno společný odjezd autobusem na zastávku Ptení-Holubice-Pohodlí v 7:55 (st. č. 10), návrat ve 12:30. Délka trasy asi 5 km, tempo vycházky bude pomalé. Poplatek 20 Kč.

Den na louce s motýly

úterý 30. července

Vycházka pro rodiny s dětmi za hmyzími kamarády do okolí Dětkovic. Z Určic se vydáme k sadům v Dětkovicích a dojdeme až na vrch Plániva. Zde budeme pozorovat motýly a jejich hmyzí kamarády, ukážeme si, jak se o louky pečuje, a zahrajeme si různé hry. Ráno odjezd autobusem na zastávku Určice-pošta v 9:30 (st. č. 12), návrat autobusem z Dětkovic do 13:30. Délka trasy asi 4 km. Trasa je vhodná pro sportovní kočárky. Poplatek 50 Kč/dítě.

Rakovské údolí

středa 31. července

Vycházka nejen pro seniory povede Rakovským údolím. Vydáme se z Laškova podél říčky Šumice, mineme bývalý Kruhovský mlýn a pokračujeme Rakovským údolím proti proudu říčky Pilávky. Dojdeme k Ochozské kyselce a odtud do obce Ochoz. Ráno společný odjezd autobusem do Laškova-Kandie v 8:45 (st. č. 1). Návrat z Ochozu do 13:30. Délka trasy asi 7 km. Poplatek 40 Kč.

Připravujeme:

1. srpna: Obojživelníci v našich zahradách

Hravé aktivity o našich obojživelnících budou doplněny pozorováním života v našem zahradním jezírku. Následně si vyrobíme domečky pro žáby. Akce se koná na zahradě Ekocentra Iris od 16 hod.

Poslední volná místa na našich příměstských táborech!

  • Cesta z města 8.7. – 12.7.
  • Kudy z nudy 15.7. – 19.7.
  • Letem světem 5.8. – 9.8.
  • Po kapkách vody 12.8. – 16.8.

Informace a přihlášky na www.iris.cz. Cena 2500 Kč.

Akce finančně podporuje Statutární město Prostějov a MŽP v rámci projektu Přírodou regionu se seniory.