Vážení spoluobčané, tento článek vzniká v době vrcholícího léta a tak věřím, že mnoho z nás má v době letních prázdnin horkou hlavu. Někomu je horko skutečně, neboť teploty v prostějovských ulicích překračují na sluníčku pohodlně 35 stupňů, někomu je horko obrazně, protože řeší starosti, a nebo vymýšlí program na další prázdninový týden pro své ratolesti. K oběma uvedeným problémům se u mě přidává ještě třetí důvod, proč je od posledního zastupitelstva v Prostějově pořádně horko. Důvodem jsou výzvy, které před námi stojí a způsoby, jakými se (ne)řeší.
Informuji o dění na radnici z jiného pohledu, než jak to slyšíte od vedení města ve jejich propagačních článcích nebo jak se dozvídáte z některých prostějovských médií. Ne všechno je totiž ideální, a ne všechny věci se ve městě vyvíjejí tak, aby z toho měla prospěch co největší skupina obyvatel. Já si naopak stojím za tím, že chceme s kolegy z hnutí Na rovinu! vidět proměnu Prostějova v moderní město pro všechny obyvatele.
Konkrétně potřebujeme v Prostějově dobudovat třetí nájezd na dálnici ve směru do Olomouce. Momentálně můžete na dálnici najet u Tesca nebo jet po Dolní. To samé platí, pokud jedete v opačném směru a potřebujete z dálnice sjet. Na dubnovém zastupitelstvu jsem se od pana náměstka Rozehnala konkrétní odpovědi, kdy napojení bude, bohužel nedočkal. Infrastruktura musí být pro jakékoliv vedení města jedna z priorit.
Nezpochybnitelný přínos bude mít vybudování jižního zeleného prstence, který by každému z Vás v létě přišel vhod. Díky našemu neustálému tlaku mám dojem, že si jeho význam uvědomuje i Rada města. Na červnovém jednání mě paní náměstkyně Sokolová informovala, že pro první etapu chybí vykoupit poslední dva pozemky. Výsadba od ulice Brněnská směrem k Určické musí začít v roce 2025, času už se od roku 2014 promarnilo dost a dost.
Zastupitelstvo schválilo v červnu převzetí budovy Místního nádraží do svého majetku. Aleš Matyášek o tom ostatně hovořil již od roku 2019. Je to správný krok a stejně tak bych si přál, aby se totéž podařilo i v případě staré synagogy za Priorem. Mě osobně by se líbila možnost, že by prostory Místního nádraží dostali k dispozici za symbolický nájem začínající podnikatelé. Bohužel pokud vím, je ve smlouvě jisté omezení, že budova musí být nějakou dobu využita k nekomerčním účelům. Faktem zůstává, že prostor pro začínající podnikatele a pro podporu inovací mi v Prostějově chybí. V případě synagogy se můžeme inspirovat Červeným kostelem v Olomouci a vytvořit místo setkávání, vědění a kultury.
Horké léto v ulicích rozhodně neochladí pokračování snahy FCC vybudovat v Prostějově linku na výrobu tuhých alternativních paliv. Naše město, které vlastní v FCC Prostějov s.r.o. 25% by mělo prostřednictvím svého zástupce pana Dopity uplatňovat svůj vliv, a tuto rušivou výrobu, která ze své podstaty zatěžuje životní prostředí, prachem, hlukem a zápachem, v Prostějově vůbec nerealizovat. Přidanou hodnotu pro Prostějov nevidím v produkci lisovaných balíků odpadu, přidaná hodnota vzniká ve výrobě, kde je potřeba kvalifikovaná pracovní síla – např. polovodiče, čipy, automatizace, roboti, programování a další odborné obory. O tyto investice musíme usilovat, to si má uvědomovat každý, kdo bude ve vedení města.
Přeji Vám, abyste všechny Vaše starosti vyřešili nejen v létě s chladnou hlavou a to i když budete stát na Dolní ulici v koloně, budete hledat stromy na jižní straně města nebo jen svým pohledem zavadíte o rozpadající se budovu synagogy.
Michal Drozd
zastupitel