Členové vedení města Prostějova odpovídají na otázky spojené se stavbou nového bazénu.

1. Jakou variantu nového prostějovského bazénu podporujete?
2. Proč jste právě pro tuto variantu?

Milada Sokolová, 1. náměstkyně primátora

Milada Sokolová

1. Osobně dávám přednost stavbě bazénu o délce 25 metrů, který bude mít deset plaveckých drah.

2. Klíčové pro mě je, aby se nový bazén stal centrem oddychu a sportování pro širokou prostějovskou veřejnost. Přála bych si, aby ho navštěvovaly celé rodiny s dětmi nejenom z našeho města, ale i z celého Prostějovska či třeba Kojetínska. Proto dávám přednost bazénu, který bude mít délku 25 metrů, ale bude doplněn řadou dalších atrakcí pro vyžití malých i velkých návštěvníků. Ty totiž podle mého názoru přitáhnou k bazénu nejvíce návštěvníků.

Nedávno jsem se byla informovat na provoz nového krytého bazénu ve Šternberku, a i tam mají na základě jeho dosavadního provozu zkušenost, že se nejvíce využívá právě vodní svět s atrakcemi pro děti a rodiny a čistě plavecký bazén je až na druhém místě.

Podporuji ovšem zároveň bazén s deseti drahami, protože ten umožní, aby se vedle sebe „vešli“ rekreační plavci a členové místního plaveckého klubu, který má v Prostějově dobrou tradici.

Tento rozměr bazénu navíc podle mého názoru zohledňuje ekonomickou realitu města, protože dvojnásobný bazén by byl nejenom výrazně dražší při výstavbě, ale vyžádal by si také mnohem vyšší každoroční náklady na provoz.

Jiří Rozehnal, náměstek primátora

Jiří Rozehnal

1. Já osobně podporuji variantu 10x25m

2. Jedná se o odpovídající variantu odpovídající potřebám počtu obyvatel města a okresu s přihlédnutím na optimální využití jak pro plavce, tak návštěvníky wellnesu a vodních atrakcí. Zásadní je pro mne výše provozních nákladů, proto volím tuto variantu.

Miloš Sklenka, náměstek primátora

Miloš Sklenka

1. Jak víme, tak zastupitelstvo rozhodlo o 25/8. Po diskuzích mezi všemi co měli zájem o výstavbu nového bazénu začinal se objevovat názor na 25/10. To zaznělo i na sportovní komisi města. Jednalo by se o větší zkapacitnění bazénu pro kondiční plavání. Osobně se mi tato varianta líbí.

2. Jednalo by se kompromis pro požadavek zkapacitnění bazénu. Ještě je potřeba, aby i odborníci zjistili, jestli toto zkapacitnění je v poměru nákladů opravdu přínosem. Přece jenom náklady se budou projevovat v kalkulační ceně vstupného. Samozřejmě, že chceme velkou návštěvnost, ovšem to bude ovlivňovat cena vstupného.

Marcela Župková, náměstkyně primátora

Marcela Župková

1. Jsem pro výstavbu 25.m. bazénu s 10ti. dráhami. To bude zcela jistě vyhovovat všem-jak výuce, veřejnosti i sportovním plavcům.

2. Chci abychom měli multifunkční bazén nejen pro sportovce a plavce , ale aby sloužil všem generacím a mohly zde trávit celé rodiny svůj volný čas. Samozřejmě je s tím spojeno i financování celoročního provozu, které by město velice zatěžovalo a mohlo by se to dotknout dalších oblastí, které město podporuje.

Jiří Pospíšil, náměstek primátora

Jiří Pospíšil

1. V minulosti jsem byl příznivcem padesátimetrového bazénu, ale na základě osobní návštěvy padesátimetrových bazénů v Pardubicích, v Přerově a rozhovoru s vedoucím bazénu v Plzni, kde se nachází jediný bazén 50×25 metrů v republice, jsem dospěl k přesvědčení, že pro naše město je plně vyhovující bazén 25 metrů s desíti dráhami.

2. Vedou mě k tomu pádné argumenty nejen nižší investiční náklady na výstavbu, ale především náklady provozní, které jsou až třikrát nižší než u bazénu 50×25 metrů. Právě to vyznělo z rozhovorů při mých návštěvách padesátimetrových bazénů. Provozovatelé těchto bazénů mají jasná čísla z praxe. Jen pro doplnění za rok 2023 nás provoz našich lázní stál 10,2 milionu.

Co musím podotknout, naše vedení města by mělo hospodařit s péčí řádného hospodáře, proto je nutné i výstavbu bazénu brát v kontextu rozpočtu města. Z mých oblastí, které metodicky řídím – komunální služby a dopravu – sdělím jen několik čísel.

Například na městskou hromadnou dopravu doplácíme ročně téměř 50 milionů korun, likvidace a svoz odpadů nás v roce 2023 stál cca 63 milionů korun – po odečtení plateb od občanů a smluvních odměn za třídění – město ještě na svoz a likvidaci doplácelo 23,5 milionů korun. Dále nás údržba zeleně ročně přijde na 40 milionů korun. Nehovořím o údržbě veřejného osvětlení, údržbě komunikací, správě hřbitovů – to jsou další desítky milionů korun, které vydáváme z našeho rozpočtu. Proto musíme ke každé investici přistupovat s rozvahou a s uvážení tak, abychom byli schopni zajistit chod města. Takže pro mě je zcela jasná volba – jedině bazén 25 metrů maximálně s desíti drahami.