S žádostí o zhodnocení prostějovského projektu jsme oslovili také Mgr. Filipa Tomance, manažera sportovních plaveckých zařízení společnosti SPORTES Svitavy. Z jeho odpovědí vybíráme jen to nejpodstatnější.
Jak se díváte na na poměr využití bazénu ve městě, které má 40 tisíc obyvatel v návaznosti na například na bazény v Olomouci, Brně a Vyškově?
Je lehké podívat se, jaká města jsou podobná nebo se blíží Prostějovu a jaký mají bazén. Máme tady například Znojmo s velkou plaveckou základnou, které má 25metrový bazén. Dále Chomutov s velkou plaveckou základnou a bazénem 25 metrů. Mladá Boleslav má velkou návštěvnost a bazén 25 m. Jablonec nad Nisou má rovněž bazén 25 m a mohli bychom pokračovat. Jsou to jak nově postavené bazény, tak i po rekonstrukcích. Nicméně zásadní je, s jakou obsazeností-využitelností se počítá. Také rozdíl ve finanční náročnosti staveb je markantní. Například při rozdílu až 220 milionů korun si můžete dovolit za daný rozdíl postavit nový další bazén, nebo jiné sportoviště a určitě dané finanční prostředky využijete lépe.
Je podle vás v případě bazénu o délce 25 metrů ohroženo závodní plavání?
Nikoliv. Samozřejmě je lepší se připravovat na 50m bazénu například kvůli závodům. Ale dobře se člověk připraví i na pětadvacítce a navíc v dosahu 20 až 30 kilometrů jsou bazény o délce 50 m, kde se dá absolvovat například soustředění.
Když se podívám na složení plaveckého oddílu a jeho výsledky, nedá se nutnost bazénu 50 m obhájit. Oddíl nemá výsledky na evropských a světových šampionátech nebo olympijských hrách. Takoví závodníci zkrátka v Prostějově nejsou. A už vůbec se tím nedá obhájit bazén o délce 50 metrů a s deseti drahami. Takový bazén je například v Plzni, kde je ale využitelnost, počty oddílů a pořádání sportovních akcí absolutně nesrovnatelná. Nemá ho ani Praha na Podolí, ani Ostrava, Olomouc, Hradec Králové nebo Brno. A pokud někdo argumentuje, že tím zanikne závodní plavání, tak je to čistě alibismus a není to vůbec podložené.
Jaké jsou zkušenosti z návštěvnosti, jestli na „padesátku“ chodí víc lidí?
Vše se odvíjí od využitelnosti a obsazenosti. Pokud by šlo o běžnou veřejnost, tak ta příliš 50m neuvítá a to z toho důvodu, že je obtížnější přeplavat 50 metrů než 25 metrů. Plavci mohou zkrátka častěji na obrátce odpočívat. Pokud by šlo o sportující veřejnost a závodní plavce, tak 50m je vhodnější pro nabírání fyzické kondice a také tam „vpasujete“ více plavců do jedné dráhy, ale to jak jsem říkal o obsazenosti bazénu.
Prostějov nyní uvažuje o stavbě pětadvacetimetrového bazénu s 10 drahami. Je to podle vás výrazné zlepšení nebo je to zbytečné.
Domnívám se, že výstavba 50m/10 drah je finanční „sebevražda“. Neznám městské finance, ale daný bazén by městský rozpočet zatížil na dlouhé roky. A to především i s možností, že výhledově by bylo riziko nutnosti dotovat provoz bazénu nebo výrazně zvedat vstupné občanům. A zda 25/8 nebo 25/10, tak pokud řešíte jen komfort a aby byla jistota místa, tak pak asi není o čem přemýšlet. Rozměrově to bude v podstatě 25 m x 25 m, takže na funkci závodního plavání to vliv nebude mít, jen že se tam vejde více lidí. A pokud i zde se oddíl bojí, že by na něj nezbyl prostor, tak vy jako město mu (i budoucímu provozovateli) můžete garantovat daný počet hodin tréninků za týden a tím toto vyřešíte. Stejně pokud by byl protiargument například na veřejné plavání, tak stejně můžete postupovat i v tomto případě. Kde budete garantovat minimální počet hodin otevření pro veřejnost (ať už týdně nebo denně.). I tak si teď nevybavuji bazén, kde by i tak měli 25/10.