Vážení a milí spoluobčané, máme po krajských volbách a na obzoru před námi se pomalu rýsují volby nové – parlamentní. Mezi tím někde se nachází každodenní práce zastupitele, kdy já a moji kolegové z hnutí Na rovinu! přemýšlíme, co bychom pro Vás občany mohli ve městě změnit a co zlepšit. Na některé konkrétní body jsem upozorňoval na zářijovém jednání Zastupitelstva, jiné se objevují na sociálních sítích nebo při našich setkáních s Vámi.
Pokud jste jednání neviděli, rád bych Vás informoval, že Prostějov opět čeká změna územního plánu. To je dokument, který zjednodušeně řečeno určuje, kde na území města může probíhat výstavba a jakého bude typu. K územnímu plánu bych měl dvě poznámky. Budu prosazovat (a věřím, že nejenom já, ale všichni rozumní kolegové zastupitelé), aby došlo k rozšíření Hloučely o souvislý pás zeleně od ulice Tichá až po občerstvení Cavalo. Rozhodně není mým cílem nechat „zabetonovat“ všechna pole, které přiléhají až k Hloučeli z této strany města.
Druhým bodem je, že nám chybí plnohodnotný sjezd a nájezd na dálnici v lokalitě Prostějov jih. Ředitelství silnic a dálnic počítá podle mých informací s několika variantami křižovatek. V územním plánu je proto nutné pro ně vyčlenit odpovídající plochy, což doufejme nyní probíhá. I Vám jistě znepříjemňují život kolony vozidel, které se pravidelně tvoří po 15:00 hod na sjezdu u Tesca nebo ráno na Dolní ulici při vjezdu do průmyslové zóny. Třetí plnohodnotný sjezd a nájezd na dálnici nabídne řidičům větší komfort při najíždění na dálnici.
Na jednání Zastupitelstva jsem navrhoval navýšení participativního rozpočtu ze 3 milionů Kč na 5 milionů Kč. Tato úprava by Vám všem, kteří máte zájem na tom, jak naše město vypadá, dala možnost vymyslet lepší a zajímavější projekty. Hranice jednotlivého projektu, který může občan navrhnout, by se konečně zvýšila až na 1,5 milionu Kč. V jednotlivých částech města by tak mohly začít vznikat i finančně náročnější investice podle výběru obyvatel.
Pokud je naopak potřeba někde kohoutek zatáhnout, je to Divadelní restaurace v Národním domě. Provoz restaurace je i přes všechnu snahu dlouhodobě ztrátový. Po započtení dotací z města se její ztráta od zimy 2023 pohybuje kolem částky mínus 400 tisíc Kč měsíčně. Je možné, že provoz restaurace je v současné době podmíněný dotacemi, které byly přijaté v minulosti. Pana primátora jsem požádal o přehodnocení myšlenky, zda má smysl, aby město provozovalo takto ztrátovou restaurační činnost a peníze doslova vyhazovalo oknem.
Rád bych Vás informoval ještě o jedné věci, kterou je prostějovská voda. Možná nevíte, ale v roce 2030 končí nájemní smlouva, kterou byly od ledna 2006 pronajaty na 25 let trubky s vodou francouzské skupině Veolia. Otázkou nyní je, co dál? Navrhnul jsem tedy, aby byl ještě do konce roku uspořádaný letos již druhý seminář k tomuto tématu pro všechny zastupitele, kde bychom projednali aktuální stav. Mým cílem je, aby se voda vrátila do vlastnictví města. Jinými slovy – provoz vodárenské infrastruktury si opět budeme zajišťovat sami, protože voda je strategická surovina a musíme nad ní mít kontrolu. Zda to bude krok jednorázový, nebo postupný je potřeba ještě dobře zvážit.
Jedno je však téměř jisté, na své platnosti i na podzim 2024 nic neztratila otázka: Kam kráčíš, Prostějove?
Michal Drozd, zastupitel Na rovinu!