Vážené spoluobčanky a spoluobčané, rád bych Vám představil návrh, který jsem předložil na zasedání zastupitelstva 17. února. Jeho cílem je zavést bezplatné menstruační pomůcky pro žákyně základních škol v Prostějově od školního roku 2025/2026. Jsem přesvědčen, že toto opatření bude mít pozitivní dopad na dívky i naši společnost jako celek.

Menstruace je přirozenou součástí života dívek, ale často s sebou nese stres, stud a pro některé rodiny i finanční zátěž. Nedostatek hygienických potřeb může vést k absencím ve škole, zhoršení školního prospěchu a v krajních případech i ke zdravotním problémům. V České republice se s problémem menstruační chudoby potýká přibližně 13 % žen, což se dotýká i mladých dívek. V Prostějově, kde studuje zhruba 1300 dívek ve věku 10–15 let, se odhaduje, že až 200 z nich čelí tomuto problému. Zavedení bezplatných hygienických potřeb na školách by zajistilo, že všechny dívky budou mít přístup k těmto základním potřebám a budou se moci plně soustředit na vzdělávání. Dostupnost hygienických potřeb na toaletách by jim navíc pomohla cítit se komfortně a sebevědomě.

Náklady na toto opatření by se daly snadno pokrýt z rozpočtu města a nejsou nijak závratné. V Brně či Ostravě, kde již bezplatné hygienické potřeby zavedli, se roční náklady pohybují v řádu statisíců korun. V obou městech je přitom více než 60 základních škol. Město Prostějov zřizuje 8 základních škol. Tento přístup je již odzkoušen ve více než 60 dalších městech České republiky. Inspiraci můžeme najít i v zahraničí. Například Skotsko zavedlo v roce 2021 zákonem bezplatný přístup k hygienickým potřebám pro všechny, kteří je potřebují, a to prostřednictvím celostátního systému, veřejných budov a škol.

Po zveřejnění mého záměru se na sociálních sítích objevila vlna kritiky a „odborných“ názorů na problematiku menstruace. V reakci na některé obavy bych rád zdůraznil několik skutečností. Nejde o „rozdávání zadarmo“. Investice do zdraví a vzdělání našich dívek se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí. Dívky si hygienických potřeb budou vážit. Zkušenosti ze škol, kde již bezplatné hygienické potřeby zavedli, ukazují, že se s nimi nakládá zodpovědně a s respektem. Dostupnost hygienických potřeb na toaletách nepovede k jejich zneužívání. Dívky si zaslouží důvěru a respekt, nikoliv podezřívání a kontrolu. I dívky, které používají menstruační kalhotky či kalíšky, mohou toto opatření využít. Ačkoliv popularita alternativních menstruačních pomůcek roste, ne všechny dívky mají možnost či preferují tyto alternativy. Navíc i při používání kalhotek či kalíšků může nastat situace, kdy je potřeba využít jednorázové hygienické potřeby.

Poskytování bezplatných menstruačních produktů na základních školách je investicí do zdraví, pohody a vzdělávání mladých dívek. To pomůže zlepšit jejich životní podmínky a odbourat stigma spojené s menstruací. Stejně jako je samozřejmostí mít na toaletách toaletní papír, mýdlo a ručníky, měly by být k dispozici i menstruační produkty. Toto opatření zajistí rovné podmínky pro všechny dívky a sníží negativní dopad menstruace. Podpořte prosím tento návrh a zapojte se do diskuze o této důležité otázce. Společně můžeme zajistit, aby se všechny dívky cítily bezpečně, pohodlně a měly stejné možnosti rozvíjet svůj potenciál.

Ing. Mgr. Jan Mochťák, zastupitel za Piráty