Společnost Rekola poskytuje v Prostějově službu sdílených kol, doplňuje tak místní síť veřejné dopravy a za rok 2023 překonala několik milníků. S více než 5 300 registrovanými uživateli a 131 498 výpůjčkami potvrzuje svou důležitost jako součást prostějovské městské dopravy.  „Prostějov býval vždycky městem cyklistů a jsem ráda, že je tomu tak i v dnešní době. Ukazuje se, že služba sdílených kol má své využití a v našem městě se těší vysokému zájmu občanů,“ říká 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Nejvytíženější dny a stanoviště

Nejaktivnějším dnem v roce 2023 byl pátek 15. září. Rekola zaznamenala rekordní počet jízd a to 954. V pátek se celkově půjčovalo nejvíce kol, oproti tomu nejméně v neděli. Ranní špička se koncentruje mezi 07:00 a 08:00, zatímco odpolední připadá na čas mezi 14:00 a 15:00. „Vidíme, že v Prostějově lidé využívají kola primárně jako způsob dopravy a ne pro rekreaci,“ říká Vítek Ježek, zakladatel projektu. K nejoblíbenějším stanovištím patří Hlavní nádraží, Zlatá Brána, Kaufland na ulici Olomoucká, Lidl na ulici Anenská a Lázně. Během roku 2023 byla rovněž založena nová parkovací stanoviště, jako například Občerstvení u Abrahámka nebo na ulici Plumlovská. V roce 2024 budou vystaveny nové stojany, a to na ulici Svatoplukova a u Zlaté brány. „Rozmístění našich kol v ulicích Prostějova každý den sledujeme, zároveň s tím plánujeme i jejich převozy do částí města, kde v danou chvíli chybí. Při této činnosti jsme schopni některá rekola servisovat přímo na ulici, v případě vážnějších nedostatků je pak vozíme na naši servisní dílnu. Tam kolo dostane potřebnou péči, aby mohlo dále usnadňovat pohyb uživatelů ve městě,” dodává prostějovský koordinátor Radek Smítal.

Propojení s kulturou

Rekola navázala spolupráci s místními kulturními akcemi, jako jsou ZUŠ Prostějov, Noc kostelů, Festival Wolkrův Prostějov, Festival současného umění a další. V novém roce plánuje v podpoře kultury pokračovat.