Vláda schválila za národní kulturní památky 14 radnic – malostranskou radnici v Praze, staré radnice v Brně a Prachaticích, nové radnice v Ostravě, Jablonci nad Nisou a Prostějově, radnice v Liberci, Plzni, Kadani, Litoměřicích, Hostinném, Havlíčkově Brodě, Znojmě a Kyjově. Z

ápisu na seznam národních kulturních památek se zmíněné radnice dočkaly díky své mimořádné architektonické, urbanistické a uměleckohistorické hodnotě. K tomu byl národní památkou také schválen pomník v Poděbradech, hrad a zámek Poběžovice a dvě historické tramvaje.

„Mám upřímnou radost, že naše nová radnice se dostala na seznam národních kulturních památek, protože tam opravdu patří. Každá návštěva, kterou v historických prostorách přivítám, vyjádří jednoznačný obdiv k architektuře a výzdobě naší radnice. O komentované prohlídky interiérů je obrovský zájem, já sám také občas provádím nejen v turistické sezoně. Nedávno to byla třicítka návštěvníků z Rapotína, zkrátka radnice se líbí. A to jak běžným návštěvníkům, tak odborníkům na architekturu. V příštím roce si připomeneme 110. výročí otevření nové prostějovské radnice a myslím si, že zařazení na seznam národních kulturních památek je pěkným dárkem k tomuto výročí,“ říká primátor města František Jura.

„Komunikovala jsem s ministrem kultury Martinem Baxou o tom, aby byla prostějovská radnice prohlášena za národní kulturní památku, a jsem nesmírně ráda, že vláda naši radnici na tento prestižní seznam zařadila. Chápu to také jako ocenění odkazu našich předků, kteří tuto radnici kdysi vybudovali. Naše nádherná radnice je nejen dominantou a symbolem města, ale také častým turistickým cílem. Zápis na seznam národních kulturních památek pro nás znamená, že tu vedle Národního domu máme další skvost, kterému se dostalo celostátního uznání. Osobně se domnívám, že se nám to může vyplatit, protože tak jako někdo cestuje po restauracích s michelinskou hvězdičkou, jiný zase navštěvuje historickou „první ligu“, abych použila ve městě oblíbenou sportovní terminologii. A takovou první ligou jsou právě národní kulturní památky,“ dodala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

-red-

radnice
radnice