12. prosince 2023 jednalo prostějovské zastupitelstvo. Zásadním bodem programu bylo schválení rozpočtu na rok 2024. I když bylo jasné, že rozpočet bude schválen v předložené podobě většinou hlasů koalice + SPD, která je koaliční rezervou, měli jsme k návrhu mnoho výhrad. Schválením rozpočtu se totiž dávají do pohybu věci, které již zastupitelstvo nemůže ovlivnit. V minulosti to bylo například zbourání Jezdeckých kasáren. Za pochvalu stojí investice do obnovitelných zdrojů energie.
Rozpočet počítá i s částkou na provoz restaurace v Národním domě. Restauraci ještě loni provozovala společnost Národní dům, která skončila v likvidaci. Dnes je restaurace přičleněna k Městskému divadlu a jsem přesvědčen, že tím problémy nezmizí, jen budou lépe maskovány.
Pokud bych měl vybrat opravdu největší podivnost z celého návrhu rozpočtu, jednalo by se o hospodaření Sportcentra, které je největší organizací města. V tabulce nadepsané „Náklady na provoz v nebytových prostorech zřizovatele spravovaných organizací a cena, za kterou je pronájem realizován“ jsou uvedeny částky, které nepokrývají ani náklady. Například apartmány, které se nachází v budově Sportcentra jsou pronajímány za cenu 2460 Kč za měsíc, i když skutečné náklady se pohybují kolem 9000 Kč. Náklady na bufet na Zimním stadionu jsou 20 tisíc, ale pronajímá se za 4 tisíce. Šatna číslo 8 má měsíční náklady 115 350 Kč, ale pronajímá se za 23 080 Kč. Položek, kdy pronájem nepokrývá náklady je v tabulce drtivá většina. Ptal jsem se na důvod. Ředitel Sportcentra a současně i radní Bc. Zatloukal mi odpověděl, že je to politické rozhodnutí. Z jakých peněz jsou tedy pokrývány rozdíly mezi náklady a cenou pronájmu je vám asi jasné. A přitom se kvůli úsporám vypíná veřejné osvětlení jako v Rumunsku za Ceausesca.
Zde si dovolím malou vsuvku: Jeden podnikatel bydlící v Domamyslicích žádal městskou radu o zapnutí veřejného osvětlení před svým domem s tím, že spotřebu dvou světel uhradí. V ulici, kde bydlí, byly totiž také vyjmuty pojistky z každého druhého kandelábru. Rada jeho žádost zamítla. (Jak by to vypadalo, kdyby se svítilo jen tam, kde si za to připlatí, že?) Podnikatel tedy umístil na sloupy veřejného osvětlení reflektory, které napájí ze svého domu. No není tohle Kocourkov?
Vypínání a neexistence veřejného osvětlení má přesah i do parkování. Již 3x jsem apeloval na primátora a ředitele městské policie, aby zajistili dodržování dopravního značení „obytná zóna“ na sídlišti Hloučela – konkrétně v ulicích J. Zrzavého, V. Špály a A. Slavíčka. Pravidla platí pro všechny. V obytné zóně je možné parkovat jen na vyhrazených místech. U velkých sídlišť je s parkováním vždy problém, proto také v minulosti dopravní komise nedoporučila prodej pozemku podnikateli, který měl vybudovat (a zatím nevybudoval) parkovací dům poblíž tohoto sídliště. Kóje parkovacích domů se totiž často mění ve skladiště. Logiku dávalo veřejné parkoviště, kde mohou bydlící zaparkovat a ráno zase odjet. Nabízí se blízké parkoviště před nemocnicí, které bývá mimo pracovní dobu nemocnice poloprázdné. Řidiče odrazuje poněkud odlehlejší a tím pádem riziková lokalita. Samozřejmě i jí se dotklo vypnutí každého druhého uličního světla. Kamera městského kamerového systému je umístěna na budově nemocnice, ale bez dostatečného osvětlení parkoviště nebude záznam příliš kvalitní. Tento problém jsem v minulosti probíral s ředitelem městské policie. Na celé ploše parkoviště totiž není jediný sloup veřejného osvětlení, na který by bylo možné umístit a kameru.
Zvídavým doporučuji skvěle vedené stránky https://prostejov.pincity.cz/projekty , které spravuje Odbor rozvoje a investic prostějovského magistrátu. Najdete na nich informace o projektech, které se v Prostějově chystají, ale i o těch, které již byly dokončeny.
Více k výše uvedenému na FB Petr Ošťádal zastupitel nebo www.petrostadal.cz .
Přeji vám pevné zdraví a spoustu důvodů k úsměvům.
Petr Ošťádal
zastupitelský klub Na rovinu! (STAN, TOP 09, Zelení)
(příspěvek byl zaslán redakční radě 17. 1. 2024)