Zvažování stavby nového bazénu s wellness centrem vyžaduje odbornou diskusi na základě jasných argumentů, aby bylo rozhodnutí, ať už bude jakékoliv, postaveno na datech a informacích. Vždy jsem měl za to, že přesně takovýto charakter má mít i politické rozhodování. Tedy s „čísly a podloženými argumenty v zádech“. Bohužel to neplatí v Prostějově. I přesto, že vedení města má studii několika variant řešení nového plaveckého areálu, tak na ně nedbá. Je to taková tradice naší lokální politiky „vědět lépe“. Známe to už z dob, kdy například odborná umělecká komise doporučila městu unikátní a jedinečné řešení památníku Edmunda Husserla. Pan primátor tehdy okomentoval počínání expertní komise slovy: „Komise měla jediné štěstí, že jsem ten den nebyl přítomen v Prostějově. Jinak bych ji s okamžitou platností rozpustil a doporučil jí, aby se už nikdy nesešla. Díla, která označila za nejlepší, jsme v radě města většinou vůbec nepochopili a nedobrali se, co mají se světoznámým filozofem společného.“ S nadhledem. Opravdu je možné, aby se po zvolení do rady města stal přes noc zázrak a členové se druhý den probouzí jako experti?

Rozumím tomu, že vedení města má na stavbu jiný názor než například zástupci plaveckých sportů v Prostějově či veřejnost. Rozdílnost je v pořádku. Jen potřebujeme respektující diskusi. Ale nic takového nepřišlo. Naopak. Městem se začala šířit kampaň, která účelně zkresluje informace. Některým z nás přišel i postoj pane náměstka Sklenky do emailových schránek skrze školský informační systém Bakalář. Zvláště fascinující je zkratkovitost informací ve smyslu, že pokud nebude postaven bazén s 25 m, tak žádný bazén nebude. Opravdu je třeba hrozit?

Jednou z klamných informací je přesvědčování občanů, že vstupné do plaveckého a wellness areálu bude v bazénu o délce 50 m určitě vyšší. Důležité je zdůraznit, že se jedná o 50m bazén, který lze flexibilně rozdělit na dva plnohodnotné 25 m bazény, kdy každý z nich může užívat jiná skupina návštěvníků. Projděme si společně ilustrativní příklad. Pronájem 25 m bazénu stojí 6 tis. Kč/hod, což pokrývá náklady na provoz včetně úvěru. V době největší návštěvnosti je v bazénu 30 plavců, což znamená náklady 200 Kč na osobu. Provozní náklady 50 m bazénu (2x25m) jsou maximálně o 1,5 násobek vyšší. To potvrzují i publikované studie. Pronájem za celý prostor bazénu tak činí 9 tis. Kč. Pokud bazén rozdělíme na dvě 25 m části, náklady se rozdělí na 2 x 4500 Kč. Jedna část je pronajata plaveckému klubu za nižší cenu než v případě 25 m bazénu. To potenciálně snižuje náklady města při vyplácení dotací nebo lze snížit členské poplatky v klubu, které se nyní pohybují u dětí kolem 10 tis ročně. Náklady na druhou část bazénu pak vychází na 150 Kč/osobu (4500 Kč/30 osob). Tento příklad vychází z aktuální situace velkého zájmu o plavecký sport v Prostějově a nedostatečného prostoru pro plavání veřejnosti. Současně nabízí jistější finanční stabilitu bez zvyšování vstupného.

Buď se město Prostějov stane místem s nejkvalitnějším plaveckým zázemím v ČR. Tento prostor bude moci být využíván veřejností i pro konání sportovních setkání na nejvyšší úrovni. S pozitivním dopadem na další služby jako je rozvoj turismu, ubytovací a stravovací služby. Nebo zde vznikne „koupací vana“, která se horko těžko „ufinancuje“ bez řešení aktuální nedostatečné kapacity lázní. Je to nás…

Jan Mochťák, Piráti