V tomto měsíci si připomínáme dvacet let od úmrtí prostějovské malířky, grafičky a pedagožky Alžběty Zelené.
Narodila se 19. února 1919 v Prostějově v rodině drobných židovských živnostníků Salomona Kleinera a Anny Kleinerové rozené Spitzerové. Rodiče vlastnili malý obchod s látkami a krejčovskou přípravou na rohu Školní ulice a Pernštýnského náměstí. Malovala už od dětství stejně jako její starší sestra Markéta (figurální a portrétní malířka Margith Kleinerová-Eisenberg).
Po maturitě na dívčím reálném gymnáziu pracovala jako zahraniční korespondentka v kanceláři starosty města Prostějova Oldřicha Johna. V říjnu 1938 byla s ohledem na židovský původ z kanceláře propuštěna. Získala vízum k pobytu ve Velké Británii, kam odjela 13. května 1939. Válku prožila v Bristolu. Zde vystudovala uměleckou školu Royal West of England College of Art. Přihlásila se na londýnskou Royal Academy of Art a byla přijata. Nakonec tam z osobních důvodů nenastoupila.
V Anglii se seznámila s prostějovským rodákem a leteckým mechanikem u RAF Josefem Zeleným, za něhož se provdala a narodil se jim syn Ilja. 13. května 1946 se rodina vrátila do Prostějova. V Prostějově ale už neměla příbuzné a přátele. Rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Sestra Markéta sice přežila Terezín, ale odcestovala v roce 1947 do Ameriky. Manžel byl invalidním důchodcem a aby uživila rodinu se třemi syny, musela začít pracovat. Šila šaty, barvila látky, pracovala jako grafička v Agrostroji a jako vychovatelka v internátě OP. Diplom z Anglie jí byl uznán až v roce 1964. Musela si však doplnit vzdělání na Pedagogickém institutu v Olomouci. Teprve potom mohla učit výtvarnou výchovu, ale jen na druhém stupni základních škol. Učila na dívčí odborné škole při zemědělském učilišti a na ZDŠ v Přemyslovicích.
V každé volné chvíli malovala. Svůj čas dělila mezi péči o rodinu, zaměstnání a umění. Její ateliéry v Jihoslovanské ulici (po akademickém sochaři Janu Třískovi) a později na Újezdě 9a byly zajímavými tvůrčími místy. V její tvorbě najdeme průmyslové městské motivy, květiny, stylizovaná zátiší, figurální a portrétní náměty, akty a hanácký folklór. Malovala také pamětní listy, diplomy a novoročenky. Podílela se na výzdobě interiérů obřadních síní. V galerii starostů na prostějovské radnici najdeme dva portréty.
Svoji tvorbu prezentovala v Prostějově na dvanácti samostatných výstavách. V roce 2000 vystavovala svoje obrazy také v Anglii – v Manchesteru a Leedsu. Poslední souborná výstava jejích děl „ Obrazy života Alžběty Zelené“ se konala u příležitosti 100. výročí narození v roce 2019 v prostějovském muzeu. Její díla se dnes nacházejí v soukromých sbírkách, ve vlastnictví rodiny, dále v Muzeu a galerii v Prostějově a v městské obrazové sbírce.
Alžběta Zelená zemřela 23. srpna 2004 ve svých pětaosmdesáti letech v Prostějově. Její ostatky jsou uloženy v hrobě rodiny Kleinerových na židovském hřbitově v Prostějově.
Hana Bartková, kronikářka města