První polovina října patří v zahrádkářském kalendáři celostátní výstavě ovoce a zeleniny Hortikomplex v Olomouci. Nejinak tomu bylo i letos. Pěstitelé z celé ČR, ale i ze Slovenska letos vystavovali 5.-8. října. Ráz výstavy se nesl v duchu 30. výročí rozdělení Československa, a toto téma svým způsobem zpracovaly jak vystavující územní sdružení (celkem 12) v pavilonu B, tak i tvůrci hlavní expozice v pavilonu A.

I celostátní finále floristické soutěže připomnělo vznik samostatné České a Slovenské republiky. Úkolem soutěžících všech kategorií bylo vytvořit kytici pro prezidentku Slovenské republiky, junioři a žáci pak vytvářeli obraz ze suchého materiá lu pro prezidentskou kancelář a senioři zdobili střevíček pro první dámu ČR. V kategorii juniorů soutěžila za naše Územní sdružení Prostějov vítězka zemského kola Šarlota Grygarzová, která obsadila v celostátním fiinále skvělé druhé místo. Další úspěch slavilo naše ÚS v soutěži jednotlivých územních sdružení. Obsadili jsme druhé místo „za nápadité uspořádání expozice“, hned za vítězným Hodonínem a před třetím Vyškovem. Centrem naší expozice bylo přátelské posezení při skleničce, ke kterému byla použita důmyslná konstrukce od Matěje Tesárka, který ji použil v soutěži Děčínská kotva. Posezení doplňovala „česká strana“ s ovocem a „slovenská strana“ se zeleninou a kořením. Téměř všechny exponáty poskytly základní organizace, které se zapojily v předcházejícím týdnu do Okresní zahrádkářské výstavy v Čelčicích.

V rámci Hortikomplexu proběhla již po dvacáté soutěž Mladý pěstitel, kde naše ÚS prezentovalo 19 mladých pěstitelů. V kategorii dětí do 10 let obsadil první místo Petr Buriánek z Víceměřic. V kategorii do 16 let naše ÚS obsadilo všechna tři první místa – Simona Smičková z Vrahovic na místě prvním, Lucie Vrbová z Držovic na místě druhém, Štěpánka Malinková z Pivína na místě třetím. Všem moc gratulujeme. Všechny soutěžící děti z našeho ÚS byly odměněny drobnými dárky.

Tyto skvělé výsledky byly dosaženy díky zájmu všech zainteresovaných – jak vystavovatelů z okresní výstavy, tak i aranžerskému týmu územního sdružení. Děkujeme všem.

Velké poděkování patří též statutárnímu městu Prostějov a Olomouckému kraji za finanční podporu.

Ing. Ivana Hasalová
předsedkyně ÚS ČZS Prostějov