V říjnu 2023 zveřejnila nadnárodní společnost FCC záměr postavit ve městě Linku na výrobu tuhých alternativních paliv z odpadů. Kapacita plánované linky převyšuje 5x potřeby Prostějova, má stát v areálu bývalé Vitany, což je jen několik desítek metrů od obytné zástavby a přináší mnoho dalších rizik – provozní doba denně od 6:00 do 22:00, dovážení odpadů ze širokého okolí, předpokládaný nárůst dopravy o další tisíce kamionů ročně, zhoršení již tak špatného ovzduší…
Navíc – málokdo ví, že město Prostějov má v dceřiné společnosti FCC Prostějov 25% podíl. Městu tedy není jedno, jak tento záměr dopadne. Pokud bude chtít, tak v tichosti udělá maximum pro to, aby dosáhlo svého. A pak už bude pozdě.

Koncem minulého roku vznikla petice, která uvedenému záměru říká jasné NE! Se záměrem nesouhlasí nejen organizace na ochranu životního prostředí Spolek AJDONY, která petici iniciuje, ale také koaliční uskupení Na rovinu! (STAN, TOP09, Zelení) a Prostějovští Piráti. Zatím není možné uvést aktuální stav podpisů vzhledem k tomu, že petiční archy stále kolují mezi lidmi. V tuto chvíli s jistotou víme, že počet podpisů již dávno přesáhl tisícovku.

Prostějovská veřejnost tento plán vnímá jako další podraz na lidi, nehoráznost nebo špatný vtip. O tom, že se plán společnosti FCC lidem nelíbí, svědčí také skutečnost, že se nám dobrovolníci hlásí sami. Nabízejí pomoc při sběru podpisů, s roznosem letáků nebo jsou ochotni pomoci jakkoliv jinak.

Mimo tyto nadšence je však mezi lidmi spousta těch, kteří o plánech společnosti FCC Prostějov nemají ani tušení. Zatím je stále čas vyjádřit nesouhlas přidáním podpisu pod petici, která se šíří mezi lidmi nebo je k dispozici na petičních místech. Díky velkému zájmu veřejnosti se petice zatím ukončovat nebude, sběr podpisů tedy pokračuje dál. Všem, kterým není lhostejná budoucnost našeho města a s ní spojené nevratné změny, děkujeme!

Petice je ke stažení na této adrese http://tinyurl.com/bdzbpcdd

Jana Jílková
Na rovinu! (STAN, TOP 09, Zelení)

Reakce náměstka primátora Miloše Sklenky. 

Než něco podepíšete, přemýšlejte

Odpad je náš společný nepřítel, a pokud ho nebudeme řešit, tak je to špatně. A pomocí petice přehodit problém na někoho jiného, což je v současné době trend několika obcí, znamená, že tento problém nevyřešíme. Ale k faktům. Když má město Prostějov podíl ve společnosti, tak to znamená neřešit odpady s touto společností? Potažmo společností s dlouhou historií v řešení odpadů? Raději preferovat jiný projekt v plenkách a nejasnou výslednicí?

Pokud je někde uvedeno 55. tis. tun odpadu ročně, tak asi těžko bude jezdit tisíce kamionů přes Prostějov. Na jeden kamion se vejde i 20 tun. Jednoduchá matematika. Celkové množství děleno nosností a počtem dní za rok mi vyšlo „bajvočko“ 8 kamionů za den. Že by to byl čtyřicetitisícovém městě opravdový nárůst?

Jak to funguje dnes? Popelář vyjede ráno z areálu FCC a sveze odpad. Projede celým městem a složí za městem na Určice. Vrací se zpět přes město do FCC.

Jak by to mohlo fungovat? Popelář vyjede z areálu FCC a vrací se do FCC na linku. Z FCC odjíždí vytříděný odpad na obchvat a odjíždí z města.

Navíc, i v tomto případě platí, že dnes nikdo nepovolí jakoukoliv stavbu, kde by vše nebylo v souladu s EIA resp. se všemi případnými předpisy ve všech oblastech.

Bc. Miloš Sklenka
náměstek primárora